Přes značné rozpory mezi jednotlivými zeměmi EU bylo v pátek dosaženo částečné dohody ministrů životního prostředí zemí EU. Schválili návrh Svenji Schulze, zástupkyně Německa jako předsednické země. Odsouhlasili návrh zákona o klimatické neutralitě v roce 2050. Na kontraverzním datu 2030 ke shodě nedošlo, ale bude se o něm jednat na prosincové schůzi.
Zákon o klimatu by měl stanovit taková opatření a stádia, aby v polovině století bylo klimatické neutrality dosaženo. Původní návrh snížení množství skleníkových plynů v ovzduší do roku 2030 (ve srovnání s rokem 1990) o 40 procent by měl být zpřísněn na 55 procent. Proti tomuto návrhu jsou námitky z Polska, Maďarska, Bulharska a Rumunska. Tyto země požadují finanční pomoc, jinak do roku 2030 nejsou schopny zákonu vyhovět. Místopředseda EK Frans Timmermans naléhal na schválení zákona co nejdříve, neboť ještě v tomto roce musí podle Pařížské dohody o klimatu podat zprávu do OSN.Svenja Schulze řekla, že rok 2030 a skleníkové plyny zůstanou zatím nevyřešeny, ale ostatní body zákona by měly být schváleny. Jedná se hlavně o zastavení narůstající teploty Země. Smlouva z roku 2015 stanoví, že teplota by se neměla zvýšit o víc než 2°C. Ideální by bylo nepřekročení 1,5°C. Snížením teploty by se značně
zabránilo suchu, záplavám, vichřicím a tání ledovců. Pokud bude návrh zákona takto schválen, může být předložen k projednání Evropskému parlamentu.
Dalším bodem jednání ministrů životního prostředí EU bylo schválení usnesení o biologické rozmanitosti, o ochraně ohrožených druhů rostlin a zvířat. Tato ochrana je velmi obtížná, neboť znamená tlumit průmyslovou zemědělskou výrobu a rozrůstání měst, což jsou hlavní příčiny vyhynutí různých druhů rostlin a živočichů, neboť je připravují o podmínky k životu. Evropská komise požaduje chránit přírodu na 30 procentech souše a moře, dále renaturovat 25.000 km řek a vysadit 3 miliardy stromů.
Žádné komentáře:
Okomentovat