Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

sobota 3. října 2020

Je sedlák víc než zemědělec?

V českých zemích si s pojmenováním lidí, kteří se zabývají obděláváním půdy a výrobou potravin, nikdo hlavu neláme, protože "vzdělanými" politiky a novináři byly veřejnosti vsugerovány názvy, buď zemědělec (člověk obdělávající zem) nebo anglický název farmer (farmář), což podle odvěkého překladu není česky nic jiného než sedlák, ale zní to odborně a světově.

V Německu se v poslední době mezi lidmi pracujícími v zemědělství vedou vášnivé debaty jak se správně mají nazývat. Zatím  to vypadá na neškodnou debatu, která nemá vítěze. Dlouhou dobu se veřejnost přikláněla k názvu zemědělec (Landwirt), domnívala se, že název sedlák (Bauer) je pojmenování udřeného, špinavého a drsného člověka lopotícího se s motykou a vidlemi na poli, že název sedlák se k modernímu zemědělci pracujícímu se stroji a počítači nehodí. V poslední době se však v Německu zase více používá pojmenování sedlák.

Odborníci tvrdí, že oba názvy jsou správné, že sedlák už v německé společnosti není považován za něco hrubého a méněcenného jako v minulosti. Slovo sedlák už dávno není používáno jako nadávka. Záleží mnoho na regionech, formě hospodaření, velikosti závodů, pojmenování není všude stejné.


V poslední době převažuje názor, že slovem sedlák má být označován ten, kdo je majitelem vesnické budovy a pozemků na nichž osobně pracuje, kdežto zemědělec je nájemce velkých ploch půdy, který osobně nepracuje, ale sedí někde v městské kanceláři.

 "Cítím se jako sedlák," píše jeden diskutér, "slovo sedlák je oznámením, že jsem spjat s půdou, přírodou a citem pro krajinu a vše živé. Slovo zemědělec zní moc všeobecně, technicky."   


  


Žádné komentáře:

Okomentovat