I v Rakousku se na venkově říká "Čím hloupější sedlák, tím větší brambory." Každý zkušený sedlák však ví, že na úrodu brambor má hlavní vliv počasí. Příčinou nadúrody brambor na písčitých polích v dolnorakouském okrese Gmünd je letošní nadměrně mokré léto. Sedláky tam netrápí nadúroda, ale příliš velké brambory, které se obtížně prodávají, a rozbahněná pole, na které se se sklizňovou technikou už druhý měsíc velmi obtížně dostávají.
"I na písčitých polích na kopcích je bahno," říká tajemník okresní farmářské komory Martin Spitaler, "některá pole jsou doslova pod vodou, což je příčinou šíření plísní. Velké hlízy mají jen ti sedláci, kteří včas nezničili nať." Velké brambory jsou opakem situace z předcházejících let, kdy si všichni stěžovali na brambory malé.
V okrese Gmünd byly letos brambory zasázeny na 1.700 ha. Nadúroda brambor sedláky netěší také kvůli pandemii Covid-19, protože kvůli omezené turistice brambory neodebírají tradiční odběratelé v Tyrolsku a Salcburku. V okrese Gmünd je sice největší rakouská škrobárna Agrana, ale ta kvůli nízkým cenám je pro sedláky až posledním místem odbytu. Agrana také není s nadúrodou brambor spokojena, protože brambory mají méně škrobu. Očekává, že do konce ledna vykoupí 297.000 tun brambor.
Žádné komentáře:
Okomentovat