Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

čtvrtek 14. ledna 2021

Budování rakousko-českého přeshraničního zdravotního centra

 Na rakouské straně, v blízkosti řeky Lužnice, jejíž středem vede státní hranic mezi Českou republikou a Rakouskem, roste budova zdravotního centra (Healthacross Gesundheitszentrum Gmünd), které by mělo sloužit pacientům obou zemí. Jedná se o první přeshraniční zdravotní zařízení v Evropě. Zahájení provozu je očekáváno v říjnu 2021.


V současnosti je výstavba společného zdravotního střediska výhradní záležitostí Rakušanů (rakouské stavební firmy), i když o náklady (2,5 mil eur) se dělí obě země stejnou mírou. Vzhledem k tomu, že se jedná o zařízení daleko od centra Jihočeského kraje, je z české strany o něj zájem jen formální. Tak to zřejmě bude i pro zahájení provozu, bude sloužit výhradně jen Rakušanům. Zkušenosti už jsou s českou spoluprací se Zemskou klinikou v Gmündu, která je otevřena i pro české pacienty, kterým však je prakticky přístup zakázán. Není překážkou státní hranice a cizí jazyk, ale české pojišťovny, které nejsou ochotny několik desítek metrů za hranicí uznávat české zdravotní pojištění. 

Přestože je postavena jen hrubá stavba budovy zdravotního centra, Rakušané už shánějí lékaře. Má zde být všeobecné lékařství, chirurgie, interna, ortopedie, gynekologie a logopedie. Obsazení centra není pevné, bude se měnit. Největším problémem je údajně nalezení gynekologa, protože o uzavření smlouvy nemají zájem ani rakouské pojišťovny. Zatím je ochoten ordinovat důchodce Mohammad Heydaris. 

Žádné komentáře:

Okomentovat