Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pondělí 25. ledna 2021

OLAF má podezření na nesprávné vyplácení zemědělských dotací na Slovenku

Slovensko – Evropský úřad pro odhalování podvodů (OLAF) uzavřel 3 případy týkající se přímých plateb v zemědělství. Vyšetřování potvrdilo, že na Slovensku není dostatečná kontrola u případů, kdy o dotaci na stejný pozemek zažádá velký holding a malý zemědělec, kterému skutečně patří. Dále pak také to, že byly dotace pobírány třeba na parkoviště či hřbitovy, což není obhospodařovaná zemědělská plocha. O těchto podvodech psal zavražděný novinář Ján Kuciak.

Na Slovensku byly zneužívány přímé zemědělské platby, kdy místo malých farmářů dotace podvodem získal velký holding. Odhaleny byly i případy, kdy přímé platby šly (daňoví poplatníci EU přispívali) na pěstování zeleniny na betonových parkovištích nebo hřbitovech. Je podezření, že na Slovensku byly neoprávněně vyplaceny dotace ve výši asi 1 milion eur.

OLAF nyní bude spolupracovat se slovenskými úřady, aby co nejrychleji odstranily odhalené systémové nesrovnalosti. V Evropském parlamentu jejich závěry také zohlední při prosazování lepších registrů majitelů, kdy by měl být realizován návrh týkající se zákazu kradení zemědělské půdy vlastníkům a mechanismus na pomoc zemědělcům v boji proti organizovanému zločinu. Ti, kteří podvody páchali, už z velké části nyní čelí na Slovensku trestním stíháním.

Pokud chce někdo získat zemědělské dotace, musí splnit určité minimální požadavky na počet obhospodařovaných hektarů půdy a na požadovanou částku, kdy uchazeči musí být aktivními zemědělci.

Poslání, mandát a pravomoci OLAF:

 Posláním úřadu OLAF je odhalovat, vyšetřovat a zastavovat podvody s prostředky EU. OLAF plní své poslání:

 • provádění nezávislých vyšetřování podvodů a korupce zahrnujících fondy EU, aby se zajistilo, že všechny peníze daňových poplatníků EU dosáhnou projektů, které mohou v Evropě vytvořit pracovní místa a růst; 

• přispívat k posilování důvěry občanů v orgány EU vyšetřováním závažných pochybení zaměstnanců EU a členů orgánů EU; 

• vypracování řádné politiky EU v oblasti boje proti podvodům. V rámci své nezávislé vyšetřovací funkce může OLAF vyšetřovat záležitosti týkající se podvodů, korupce a jiných trestných činů, které mají dopad na finanční zájmy EU, týkající se: 

• všechny výdaje EU: hlavními výdajovými kategoriemi jsou strukturální fondy, fondy zemědělské politiky a rozvoje venkova, přímé výdaje a vnější pomoc;

• některé oblasti příjmů EU, zejména cla;

• podezření na závažné zneužití ze strany zaměstnanců EU a členů orgánů EU. 

Žádné komentáře:

Okomentovat