Proti deportaci tří školaček do Gruzie a Arménie dnes v noci ve Vídni-Simmerimgu protestovalo asi 150 lidí, většinou spolužáci z gymnázia. K protestantům se připojili i někteří poslanci SPÖ, Neos a Zelených.
Případu se ujal právník Ralph Janik. Studentka Tina se narodila v Rakousku v roce 2008 a žila ve Vídni mimo 2 roky života, kdy se její matka musela, kvůli formálním nedostatkům v žádosti o azyl vrátit do Gruzie. Pokud se případ dostane před Evropský soudní dvůr, bude Rakousko mít kvůli lidským právům značné problémy. Deportace totiž porušuje soukromí i rodinné právo podle Evropské úmluvy. Když byla v pondělí večer Tina s matkou zadržena (otec má povolení k pobytu na Slovensku) a odvedena do imigračního centra, protestovali spolužáci i učitelský sbor, zároveň byly sbírány podpisy na petici proti deportaci.
Ministerstvo vnitra se obhajuje několika rozhodnutími nejvyššího soudu, který rozhodl o vyhoštění. Rakouští novináři kritizují vládu za kruté opatření právě v době pandemie. Všechny tři školačky se ve Vídni narodily a vyrostly a jsou plně integrovány do rakouské společnosti.
Ostrá slova kritiky zazněla z vídeňské radnice, starosta Michael Ludwig označil rozhodnutí ministerstva vnitra za nepochopitelné. Poslanci Reinhold Einwallner, Nurten Yilmaz, Eva-Maria Holzleitner, Sonja Hammerschmid und Katharina Kucharowits v televizi poukazovali na porušování práv dětí, které jsou v Rakousku integrovány a navíc země, do kterých mají být deportovány, vůbec neznají. Ministerstvo vnitra slíbilo, že záležitost přezkoumá.
Žádné komentáře:
Okomentovat