Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

úterý 9. března 2021

Začíná agrární krize

 Zemědělce, především soukromé, při běžné práci Lockdown nyní téměř neomezuje, takže jim vláda nehradí ušlou mzdu a výrobu, ale v budoucnosti jeho dopad bude hrozivý. Pro zemědělce není nic horšího, než když nemůže produkci prodat. Brambory, jejichž výroba je mimořádně nákladná, se déle než rok skladovat nemůžou, vykrmování zvířat, když dosáhla jateční váhy, je velmi ztrátová záležitost.

V příhraničním rakouském okresu Gmünd stoupá mezi zemědělci netrpělivost. Uzavřením restaurací a škol se snížil odbyt konzumních brambor o 80 procent. Přitom brambor se ve vlhkém loňském roce urodilo mnoho. Proti minulým rokům daří se do obchodů a domácností dodat pouze 20 procent brambor. Sklady jsou stále plné.

Podobné jako u brambor jsou ztráty z výroby masa. Hovězího masa prodali rakouští sedláci o 50 procent méně než v minulosti, vepřového o 40 procent. Projevil se zákaz firemních večírků, vánočních a silvestrovských trhů a oslav a uzavření lyžařských areálů. Tam vždy v minulosti směřovalo maso i brambory od místních sedláků. Další ztrátou je omezení dopravy na silnicích, takže ubyli pravidelní i náhodní zákazníci ze vzdálenějších oblastí a měst, kteří rádi kupovali potraviny v odlehlých regionech.

Žádné komentáře:

Okomentovat