Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

úterý 4. ledna 2022

Kdo bude provádět atom?

Podle dnešní zprávy v JE Temelín bylo v roce 2021 vyrobeno doposud nejvíc energie. V podstatě tolik, kolik dohromady spotřebují za rok všechny domácnosti v ČR.

Zatímco mezi obyvatelstvem českých zemí je zásluhou politické reprezentace názor na elektrickou energii vyráběnou za pomoci jaderného paliva v podstatě jednotný, v sousedních zemích se o ní vášnivě diskutuje. Jiskřičkami k vzplanutí sporů jsou návrhy EK, zařadit elektřinu z jádra a plynu mezi čisté energie. 

"Je absurdní považovat jadernou energii za udržitelnou formu," říká pro "Hannoverschen Allgemeinen Zeitung" dolnosaský premiér Stephan Weil (SPD), který tvrdí, že postup Evropské komise je nezodpovědný. Pokud nebude vyřešen problém jaderného odpadu, není možné energii z jádra považovat za bezpečnou. O plynu se dá diskutovat jako o nezbytném způsobu výroby energie v přechodném období.

Naopak o závislosti na obnovitelných zdrojích pochybuje ministr hospodářství Bernd Althusmann (CDU), který řekl, že bez jaderné energie naprostá ochrana klimatu v roce 2050 není možná. K zákazu jaderných elektráren jsou prý pouze důvody ideologické.

Ministr životního prostředí Olaf Lies (SPD) si myslí, že EK se zásluhou silné atomové lobby v několika evropských státech dostala do slepé uličky. Domnívá se, že nejlepší cestou k zákazu jaderné energie je přesvědčování veřejnosti o přednostech obnovitelných zdrojů.

Každé euro nyní vložené do výroby jaderné energie chybí při výstavbě větrných a fotovoltaických elektráren.  Ve spolkové vládě, kde mají silnější slovo Zelení, se jeví návrh EK jako nesprávný a současné jakékoli investice do jaderných a plynových elektráren jsou považovány za neuvážené vyhazování peněz. 

Zcela jiné ideologie se drží nový český premiér Fiala, který v novoročním projevu uvedl jadernou energii jako českou budoucnost. Jeho vize připomínají Beneše v roce 1945, když do budoucna sliboval provádění socializmu. Otevřel tím bránu komunistům. Komu ji otevře Fiala?

 Vzhledem k tempu, jakým v ČR probíhá výstavba jaderných elektráren - a nejen jich, není možné Fialovy plány brát vážně. Jenom přípravy na výstavbu jaderné elektrárny trvají 10 let, vlastní výstavba nejméně 15 let. Za tu dobu se může mnohé změnit v technice i politice, určitě se u nás vymění několik vlád, a vzhledem k nestálosti a lehkomyslnosti českého voliče není pravděpodobné, že Fiala bude nahoře tak dlouho jako Putin, Lukašenko nebo dokonce královna Alžběta II. 

Žádné komentáře:

Okomentovat