Podle policie vlastnil střelec více střelných zbraní, umožňuje to jeden z nejliberálnějších zbrojních zákonů v Evropě
Smrtící masová střelba v uzavřeném prostředí Prahy se může zdát jako blesk z čistého nebe. Ve městě, které je historicky proslulé defenestracemi, ale méně násilnými trestnými činy, se bezpečnost a ochrana považují za samozřejmost mnohem více než ve většině evropských metropolí.
Přesto je incident pravděpodobně méně vytržený z kontextu, než takové výroky naznačují. Policie ve čtvrtek uvedla, že střelec legálně vlastnil více střelných zbraní, což lze vysvětlit tím, že Česká republika má jeden z nejlaxnějších zákonů o držení zbraní v EU.
"Právo nabývat, držet a nosit střelnou zbraň" je uznáno v české legislativě o střelných zbraních. Novela byla přijata na základě petice, kterou podepsalo 102 000 občanů a která byla zorganizována jako nesouhlas s návrhem Evropské komise na omezení držení střelných zbraní v celé EU.
Svévolné zabíjení bezbranných lidí v českých zemích vyvrcholilo v květnu 1945, kdy duševní zrůdnost mnoha jedinců byla omlouvaná jakýmisi vlasteneckými pohnutkami a pomstou za válku vyvolanou Hitlerem. Vrazi byli odměněni milostí od prezidenta Beneše.
Komunisté legální vyzbrojování civilistů zakázali, po sametové revoluci v roce 1989, se držení zbraní civilisty do Československa vrátilo.
V roce 2020 bylo v zemi s přibližně 10,6 milionu obyvatel více než 307 000 legálních držitelů zbraní. Vlastnictví jde ruku v ruce s hrdou tradicí české zbrojní výroby. A možná ne bez souvislosti s tím, že masové střelby v této relativně klidné středoevropské zemi nejsou neznámé.
Při jednom z těchto útoků, v únoru 2015 třiašedesátiletý muž dvěma zbraněmi zastřelil v restauraci ve východočeském Uherském Brodě osm lidí a poté spáchal sebevraždu. Stejně jako v případě pražské střelby vlastnil střelec obě střelné zbraně legálně.
Žádné komentáře:
Okomentovat