Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pondělí 9. listopadu 2015

Sobci nenávidí Angelu

Evropa zrazuje všechny hodnoty, na nichž po 2. světové válce rostla a bohatla. Většina evropských politiků v obavách o své pozice podlehla psychóze davu, chce uzamknout dveře před těmi, kteří hledají úkryt před pronásledovateli.

Přitom moderní Evropa byla sama založena na poválečném utrpení a nejistotě. Není tomu tak dlouho, co občané mnoha z těch zemí, které nyní zavírají své dveře před uprchlíky, sami prchali před pronásledováním a hledali úkryt.

Evropa byla založená na zásadách a hodnotách, jako je svoboda pohybu, solidarita, mír, prosperita a lidská důstojnost. Evropa měla být jednotná ve své rozrůzněnosti, obohacená nejrůznějšími kulturami, tradicemi a jazyky. V této chvíli Evropa tyto hodnoty zrazuje, politici, novináři, davy sobců se zpronevěřují všemu, co poválečné generace vytvořily.

Ne všichni se snaží Evropu zadrátovat. Jeden z mála hlasů, který neselhal – hlas Angely Merkelové. „My to zvládneme,“ tvrdí německá kancléřka. A její popularita poklesla na nejnižší úroveň od roku 2011. Ale to nezměnilo její postoj: Wir schaffen das." (To zvládneme.)“ opakuje dál. Zdůrazňuje, že Německo bude dál přijímat uprchlíky. Jinak, argumentuje, „To by nebyla moje země“. Asi ví, o čem mluví. Německo po válce přijalo 3 miliony českých Němců, 3 miliony Slezanů a další miliony lidí Pobaltí, Karpat a Balkánu, později miliony Turků, statisíce Jugoslávců a desetitisíce emigrantů ze sovětského bloku, přesto nezchudlo, ale naopak.


Zvítězí sobectví nebo solidarita?

Žádné komentáře:

Okomentovat