Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pátek 17. června 2016

Cyklisté nerozbíjejí zaparkovaná auta a neujíždějí policii

Vážení senátoři, podpořte návrh zákona, který umožní cyklistům, aby mohli před nebo během jízdy požít v rozumné míře alkoholické nápoje.
 

Takový text je momentálně k dispozici cyklistům na Slovácku. Jedná se totiž o úvod petice, která se nabízí k podpisu hned na několika místech regionu. Výzva by s podporou podpisů měla v budoucnu putovat k senátorům.

Nejeden milovník cyklistiky by změnu tohoto typu schválil. Jedním z těch, kteří za organizací petice stojí, je Michal Hudec, provozovatel restaurace U Rybičky v Babicích. Sám na tom, že si cyklista dá ke klobásce pivo, nevidí nic špatného. Samozřejmě nehájím ty, kteří se vyloženě opijí. Na druhou stranu když si u nás nedávno dal návštěvník u hokeje dvě piva, pak jej chytli policisté, kterým nadýchal 0,3 promile a dostal za to tři tisíce pokuty," poukázal na jeden aktuální příklad Michal Hudec. "K tomu prostě není co dodat," Ten petici rozeslal na zhruba stovku cyklisty vyhledávaných míst po celé republice. Jen podnik U Rybičky získal během měsíce na tisíc podpisů.

Že v současnosti není nic výjimečného, aby si cyklista dal pivo, potvrzuje i provozní dalšího petičního místa Zašívárny u Osla ve Starém Městě. „Petici tu máme asi čtrnáct dnů, za tu dobu se sesbíralo už deset archů podpisů. U nás mají cyklisté samozřejmě zájem i o nealkoholické pivo, ale běžně si dávají i to normální. Hlavně ti, kteří se už vracejí z vyjížďky a mají to jen kousek domů," sdělila Lucie Hampalová ze zmíněné restaurace.


V kontrastu se současnou každodenní praxí na cyklo- stezkách je pak samotná legislativní úprava. "Podle zákona za tento přestupek hrozí pokuta od 25 do 50 tisíc korun v případě, že nadýchá nad jedno promile. Pokud je hladina alkoholu do jedné promile, hrozí mu sankce 2,5 až 20 tisíc korun," sdělila mluvčí  policistů Milena Šabatová. 

Žádné komentáře:

Okomentovat