Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pondělí 1. července 2013

Lidovou myslivost likvidují peníze velkoměstských zbohatlíků.

V právě probíhajících tendrech Lesů ČR na desetileté pronájmy revírů vycházejí v řadě případů vítězně novodobí zbohatlíci bez vztahu k regionu, kteří tradiční spolky myslivců snadno mnohonásobně přeplácejí. Dosavadním nájemcům nepomáhá ani to, že na revíry mají předkupní právo.

„Platili jsme ročně za honitbu 82 tisíc korun. Jeden člověk z krajského města se do tendru přihlásil a podal nejvyšší nabídku 400 tisíc korun. Můžeme sice díky opčnímu právu pro nás revír zachovat, ale to znamená doplatit rozdíl částky. Na to nemáme peníze. Zvláště když klesla výkupní cena zvěřiny,“ říká hospodář jednoho mysliveckého spolku. „Doplatí na to ty spolky, které se o revíry léta dobře staraly a mají tam dlouhodobě vyšší stav zvěře. Až to ti noví za rok za dva vystřílejí, tak honitbu zase vrátí.“

Například za jiný revír padla pětkrát vyšší cena než původní výše nájemného. A to nejsou částky konečné. Pokud pozemky vlastní cizinec, například Rakušan, požaduje za pronájem honitby částky až 50 krát vyšší, než je běžné v České republice. To snad probudí i drobné vlastníky zemědělské a lesní půdy, že si uvědomí její cenu a přestanou nad pronájmy honitby mávat rukou a  honebním společenstvům, zřizovaným   mysliveckými společnostmi, nechávat honitbu bezplatně nebo za 1 Kč/ha.

Podle vyjádření společnosti Lesy České republiky z dosavadních ukončených výběrových řízení vyplývá, že k přeplácení nájmu příliš nedochází, přibližně ve třech čtvrtinách uzavřených smluv se jedná o dosavadní nájemce.

Žádné komentáře:

Okomentovat