Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pondělí 22. července 2013

Řepková biopaliva, blamáž od ekologů.

Četné studie dokládají, že kvůli celosvětové podpoře biopaliv jsou káceny lesy a pralesy, vysušovány mokřady a zemědělská půda se rozšiřuje na úkor přirozených ekosystémů. ,Tím se do atmosféry uvolňuje značné množství oxidu uhličitého. Nehledě na skutečnost, že podpora biopaliv vede k růstu cen potravin, což se nepříznivě projevuje především v chudých zemích.

Výpočty ukazují, že bionafta je na tom, pokud jde o uhlíkovou stopu, velmi špatně. Nepatrně méně emisí je ze slunečnicového oleje. Palmový olej, sója i řepka dopadají daleko hůře, než kdybychom místo nich využívali obyčejnou naftu. Bioetanol vyráběný ze sacharidů je na tom o něco lépe a ve vhodných klimatických podmínkách může představovat použitelnou alternativu. Je to relativně dobrá zpráva pro Brazílii nebo Spojené státy, ale špatná pro Evropu s jejími řepkovými lány a obrovským množstvím dovážené sóji. Podpora bionafty představuje více než dvě třetiny z asi 10 miliard euro, které EU do tohoto segmentu investuje.

Producenti biopaliv první generace metodiku pracující s ILUC zpochybňují. Bilanci prý přesně spočítat nejde a rozhodnutí měnící podporu biopaliv by neměla být založena na takto nejistých datech. Ve výpočtech skutečně figuruje mnoho neznámých a výsledek je nutně jen hrubým odhadem. Nicméně je zjevné, že nepřímé důsledky brát v úvahu musíme, jinak se dopustíme chyby ještě větší.

Evropa se nezříká biopaliv jako celku, větší důraz by však měl být kladen na elektromobily a biopaliva druhé generace. Ta umožní přeměnit na bioetanol i těžko rozložitelná rostlinná pletiva, především celulózu, takže bude možno zpracovat i zemědělský odpad včetně slámy, případně využít rychle rostoucí dřeviny efektivněji. 




Žádné komentáře:

Okomentovat