Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

středa 16. října 2013

Jak výkup brambor řešilo americké velvyslanectví.

Zprávy o letošním poklesu sklizně brambor a ubývání ploch ve mně způsobily vzpomínání na doby, kdy tomu bylo obráceně, kdy brambory byly pěstovány úplně všude.

"Vy Češi a Slováci všechno prožerete a rozkradete, říkával nějaký pan B. , který si občas zašel k nám na bránu výkupu popovídat. On to spíš hulákal než povídal, měl totiž hlas jako tur.

Byl to bývalý náš zaměstnanec s nepochopitelnou (tenkrát pro mne) minulostí. Já už, když jsem po škole nastoupil, jsem ho už poznal jako podivína, kterému se vedoucí  a komunisti snažili vyhnout. Místo jedné nohy měl protézu, proto chodil o holi. Na vlastní uši jsem slyšel, když na jednoho předsedu JZD křičel: Ty si tak rudej, že můžeš nosit červený rajtky, aby všichni věděli,  kdo to tady všechno  kur.. (ničí).

Důchodce pan B. (raději nebudu jmenovat) byl Čech s českým příjmením, ale se západoněmeckým občanstvím. Důchod u nás neměl velký (říkalo se 300 korun), snad taky dostával něco málo z Německa, ale vydělal v roce 1956 nebo 1957 při nákupu brambor. V té době já ještě chodil do učňovské školy, to znám jen z vyprávění.

Výkup brambor byla protivná práce. Každý se tomu snažil vyhnout i v tom roce, kdy se očekávala velká úroda a hodně práce. Zbylo to na pana B., se kterým  ministerstvo výkupu uzavřelo smlouvu. Za každý cent nakoupených brambor měl dostat ix haléřů odměny.

Příkaz vlády byl vykoupit všechny brambory. Tenkrát byl na brambory mimořádně úrodný rok, družstva, státní statky, sedláci i domkáři nevěděli co s nimi. Dostávali za ně asi 10 korun za 100 kg, možná ještě méně.

Pan B. vykupoval a vykupoval, ve dne v noci je vozily náklaďáky, traktory i koňské povozy. Vozily se v pytlích a sypaly na hromady. Nádvoří výkupu plná, na nádraží byly hory brambor.

Do zimy všechny vykoupené brambory zmizely, na všechny byl odbyt. Když kampaň skončila, zjistilo se, že pan B. má dostat odměnu přes 100.000 Kčs. Tehdejší ředitel Krajského podniku zemědělského zásobování panu B. blahopřál a poslal odměnu 5.000 Kčs. Pan B. poslal 5.000 Kč  zpátky řediteli, aby si je nechal a podle pracovní smlouvy zaplatil 100.000 korun.

Začaly tahanice, podnik tvrdil, že podle tarifů víc vyplatit nemůže. Pan B. nepořídil nic ani  telefonováním na ministerstvu výkupu, a tak po čase si vzal dovolenou a zmínil se, že jede na americké velvyslanectví do Prahy. Se Západním Německem tehdy Československo nemělo ještě diplomatické styky, zastupovalo je USA.

Co se dělo na diplomatickém poli nikdo se tady nikdy nedozvěděl, výsledek byl takový, že asi za dva dny se tady objevil stříbrný Tatraplán s úředníky ministerstva výkupu, kteří panu B. předali  více než stotisícovou odměnu. Už zdaněnou. V dnešní době by to mělo hodnotu asi 1,5 milionu. Tenkrát zuřila studená válka, z každé chybičky naší vlády se dělal velbloud a hlásila to Svobodná Evropa.

Ještě tu životní historii pana B.: Jako důstojník se zúčastnil 1. světové války. Po válce prý krátce sloužil v československé armádě. Ponechal si německou národnost a tak po okupaci 1939 musel narukovat do německé armády a jít na ruskou frontu, kde přišel o nohu pod kolenem. Z armády ho jako majora nepropustili, udělali ho velitelem armádních skladů v našem městě. Několik lidí prý zachránil před koncentrákem, snad i před smrtí, po roce 1945 se za něj postavili hlavně čeští šmelináři, co s ním šmelili s kradenými potravinami, cigaretami a alkoholem. Říkalo se, že toho hodně věděl, kdo udával. Asi obojí. Nějaký krátký čas předtím byl v lágru. Proto nadával Čechům až do smrti. A německé národnosti se nikdy nevzdal, proto mu nebylo uděleno československé občanství.


Zahradníček Josef, skladník.

Žádné komentáře:

Okomentovat