Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

středa 26. února 2014

Když hospody i domovy voněly. Skladník vzpomíná.

Letošní zimní olympiáda proběhla nějak rychle, ve stínu kyjevských bouří. Naši hokejisté díru do světa nedělali, medaile přivezli přivezly sportovkyně.

Myslím, že Rusové jako organizátoři se vytáhli. Olympiáda byla dobře připravena, počasí bylo ideální, takže Putin se může usmívat. Mně tam vadilo moc sportů. Vůbec se mi nelíbí to ježdění a skoky na jednom prkně.

Takové sporty, kde rozhoduje bodování rozhodčích by se měly z olympiády vyřadit. To se týče i krasobruslení, kde už není na co dívat. Malé hubené holčičky a na druhé straně svalnatí Tarzani. Ani ta hudba za  moc nestojí. Kde je elegance Karola Divína či Romanových?

Tak někteří naši poslanci chtějí zase jednat o zákazu kouření v hospodách. Je to omezování svobody, není to omezování svobody? Pro kuřáky, nebo nekuřáky?

Dohoda v nedohlednu. Dobu německé okupace nepamatuji, když se kouřilo bukové listí a domovina, ale pamatuji, že ještě v sedmdesátých létech na dráze byl každý vagón rozdělený na kuřáky a nekuřáky. Kuřácká oddělení bývala plná, protože tam chodili i nekuřáci, přesněji nekuřačky. Zdůvodňovali to různě, hlavně omylem. Říkalo se, že je tam od cigaret tepleji. Když zamrzla pára v topení. Tenkrát lidi moc nespěchali. Z úsporných důvodů cestovali osobáky, a tak rychlíků jezdilo málo. Přitom mezi kuřáckým a nekuřáckým oddělením velký rozdíl nebyl, protože okny a dveřmi vnikal dovnitř kouř z lokomotivy. Co mimo hraní karet dělat ve vlaku, z Votic do Prahy dvě hodiny, než vykouřit půl krabičky partyzánek.

Bývaly  to doby, kdy právě do hospod a kaváren lidé chodili jen proto, aby si tam mohli zakouřit. Třebaže byli sváteční kuřáci, jako můj děda. Ten si z důchodu 90 korun vždycky na viržínku a jedno pivo v hospodě ušetřil.  A takových bylo víc. Když nebylo na viržínku, musela postačit sváteční dýmka a Taras Bulba (tabák). To teprv bylo pravé kuřácké aroma, když ty kořeny doutnaly. Posezení v zakouřené hospůdce patřilo k nedělnímu obědu. Oběd se tam nepodával, nejvýše nějaké preclíky. Takové jsou i dnes vesnické hospody. Bez kuřáků by byly prázdné.

Dříve lidem pachy lidem nevadily, byly jaksi součástí života. Lidské pachy byly překryly pachy z tabáku. Lidi se nekoupali každý týden. Tak jednou za měsíc a za déle. Koupelny v bytech nebyly a byla tam zima. Uhlí (10-12 q za rok) bylo na příděl. Dříví tak na zatopení. Z kabátu rovnou pod peřinu! Někdy se spalo i ve svetru. Málokteré schodiště v činžácích se obešlo bez typické vůně záchodů. Hlavně kde nebyla kanalizace. Vůně však sloužily jako reklama. Téměř každý obchod měl jinou vůni. Přirozenou samozřejmě. 

Ač nekuřák říkám: "Žádné zákazy. Hospody jsou od toho, aby se tam lidi pobavili, podiskutovali a uvolnili se z pracovních a jiných stresů. S tím musí každý počítat, že se tam kouří."
Zahradníček Josef.

Žádné komentáře:

Okomentovat