Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pondělí 3. února 2014

Platby na první hektary rozzuřily východoněmecké zemědělce.

"Podporuje se muzeální zemědělství," zní ohlasy z východního Německa. Nesouhlasné reakce z oblastí bývalého socialistického zemědělství na sebe nedaly dlouho čekat. Role mluvčích se ujímají východoněmečtí vědci, kteří z tamního průmyslového způsobu zemědělství profitují.

Prof. Alfons Balmann a Dr. Christoph Sahrbacher z Halle už spočítali, že zásluhou schváleného systému plateb přijdou zemědělci nových spolkových zemí o 85 milionů eur (2,35 miliardy Kč), naopak zemědělci z Bavorska a Bádenska-Württemberska 48 milionů eur (1,32 miliardy Kč) získají navíc.

Z dlouhodobého výhledu jsou podle Institutu pro rozvoj zemědělství v Leibnitz dotace na první hektary zpochybnitelné. Jejich výplata prý umožní přežívat neefektivním závodům v jižním Německu a neúnosně zvyšuje cenu zemědělské půdy. Celkově prý to povede k nekonkurenceschopnosti německého zemědělství.

Podle mínění východoněmeckých vědců jsou velké zemědělské podniky jasně efektivnější. Malé a střední podniky s nimi nemohou soutěžit. "Malozemědělství je málo užitečné, jeho dotování ho dělá závislým na těchto penězích a zpomaluje reformu."  

Žádné komentáře:

Okomentovat