Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

úterý 3. února 2015

ČNB by chtěla v ČR absolutní moc

Viceguvernér ČNB Hampl nedávno připustil, že devalvace mohla i někoho poškodit. Na třikrát opakovanou otázku koho, však již neodpověděl a uchýlil se k obecné vytáčce, že znehodnocení koruny pomůže celkově ekonomice. Pravil, že ČNB pracuje s průměrnými čísly, tedy celkově v průměru všem pomůže. Připomíná to Felixe Holzmana a jeho argument se snědeným kuřetem, které když sní jeden člověk, tak se v průměru slušně najedli dva lidé. 

Zdraží se tedy naše dovolená v Chorvatsku či lyžování v Rakousku. Rovněž dovážené zboží, ovoce, oblečení, léky. Dražší než za hranicemi je tedy i benzín a nafta a následně i vše, co se musí odněkud někam dopravovat. Je to naprosto jasné. Díky devalvaci si za mzdy a důchody můžeme méně koupit a naše úspory se znehodnocují. Odborníci to odhadují na 8-9 procent. Jakou pomoc měl guvernér na mysli? Nyní dokonce bankéři z ČNB říkají, že devalvace již pozitivní výsledky přinesla. Zapomněli ovšem dodat kdy, kde a komu. Asi to například nebudou čeští senioři s měsíčním důchodem pod 10.000 korun, kteří naopak společně s dalšími průměrnými a slabými za devalvaci musí nejvíc zaplatit.

Co představuje ten Hamplův vágní termín o pomoci ekonomice jako celku? Česká ekonomika je exportně orientovaná a vývozci tedy dostanou za zboží v korunách více peněz. Mohou pak prý zaměstnat více lidí a dokonce jim přidat. Ovšem tito výrobci nevyrobili a neprodali více zboží, oni pouze za stejné množství inkasovali v přepočtu více korun. Proč by tedy měli přijímat nové zaměstnance, když devalvace nevede ke zvýšení výroby? A zvyšování mezd v situaci, kdy je na trhu práce rekordní zásoba nezaměstnaných náhradníků, je iluzí, kterou může pronést snad jen mimozemšťan (bankéři je tedy připomínají). Nutné je vzít v úvahu i fakt, že čistých vývozců není mnoho, většina exportérů jsou současně i dovozci. Suroviny, materiál, či části finálních výrobků mnoho exportérů dováží, a tak se zmiňovaný efekt levnější koruny u těchto společností zčásti vyruší.

Politici i centrální bankéři jaksi zapomínají, že je nevolily firmy a že smyslem jejich práce není pomáhat obchodním společnostem, bankám a dokonce ani obecně ekonomice. Tyto subjekty by měly být pouze jakýmsi zprostředkovateli pomoci, která má doputovat k těm nejdůležitějším. Občanům. To má být smyslem práce politiků i centrálních bankéřů. Tedy nemůže jít o více či méně iluzorní makroekonomické statistiky, ale především o to, jak se daří lidem.
(Jiří Krž, 3.2.2015) 

Žádné komentáře:

Okomentovat