Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

neděle 15. února 2015

Mladí nechtějí do zemědělství

Zemědělská práce nikdy lidi nevábila. V minulosti u ní lidi částečně držela výhoda výroby vlastních potravin, částečně nevolnictví - potřeba panovníků a vrchnosti udržet osídlenou krajinu a mít daňové poplatníky a zásobu lidí pro armádu. S rozvojem průmyslu a dopravy bylo pořád těžší lidi u těžké a málo honorované zemědělské práce udržet. Masové odchody lidí z vesnic přišly po obou světových válkách a pokračují dodnes. 

Při cestách v zahraničí čeští občané obdivují v Bavorsku a Rakousku pestrou mozaiku polí a luk. Ta ovšem nevznikla sama od sebe nebo na příkaz vlády. To je dílo mnoha staletí a mnoha generací zemědělců. Vzít pluh, rozorat meze a zasít nekonečné lány je mnohem jednodušší.

Něco jiného je prohlížet si krajinu, a něco jiného v ní pracovat. Nejsou lidé na zemědělskou práci. Problém to není jen v postsocialistické ČR, ale i v tom obdivovaném Bavorsku. Podle dnešního (15.2.2015) dopoledního pořadu "Hof sucht Bauer (Dvůr hledá sedláka) televize ZDF v Německu 70 procent sedláků nemá nástupce, kteří by na selských dvorech chtěli pokračovat.

Tímto pořadem bylo odstartovány zkušební jednodenní pracovní pobyty třech zájemců o hospodaření na statku Josefa Lichtensterna v bavorském Adelhausenu. Sedlákovi je 48 let a se ženou má mléčnou farmu se 60 dojnicemi. Pracují od tmy do tmy, a to nevyhovuje jejich dceři Vereně, která odmítla statek převzít. Proto majitelé hledají někoho cizího, kdo by na zařízeném statku hospodařil. Pokud se to podaří, bude vybraný zájemce nejdříve se zapracovávat se současnými hospodáři.


Žádné komentáře:

Okomentovat