Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

úterý 14. dubna 2020

Covid-19 způsobuje smrt desetkrát častěji než chřipka

Expert Světoví zdravotnické organizace (WHO)  Michael Ryan v pondělí v Ženevě varoval před uvolňováním opatření proti šíření koronaviru. "Není možné se nechat ukolébat dílčími úspěchy. Nesmí se zapomínat na ostražitost. Každý krůček zpět k normálnosti musí být dobře promyšlen."

V první řadě je třeba izolovat infikované lidi. Virus se nejen rychle šíří, ale také přizpůsobuje novým podmínkám. Lidstvo bude muset změnit své chování, především zachovávat opatrnost a sociální vzdálenost.

Ani WHO nedovede odpovědět na otázku, jestli lidé, kteří nemoc prodělali, jsou imunní proti novému onemocnění. V každém případě by i vyléčení lidé měli dodržovat určitou karanténu.

Nejúčinněji a nejrozumněji reagovaly na koronavirovou pandemii země, v jejichž čele stojí ženy, upozorňuje časopis Forbes: Taiwan, Německo, Nový Zéland, Slovensko

Koronavirová krize vedla po celém světě k bezprecedentnímu nárůstu digitálního dohledu nad obyvatelstvem. Vlády nejméně v 25 zemích světa používají rozsáhlé programy pro sledování mobilních dat, aplikací sledujících osobní kontakty, průmyslové televize, která identifikuje tváře, systém povolení chodit do ulic a dronů, které si vynucují sociální izolaci. Vznikly tak lukrativní nové trhy pro společnosti, které shromažďují, prodávají a analyzují soukromá data. Většina těchto opatření nemá žádné oficiální datum, kdy skončí. V Číně mají stamiliony lidí na svém mobilu povinný "zdravotní kód" v aplikaci, která určuje, zda uživatel smí cestovat či vyjít z domu. V Moskvě, kde žije 12 milionů lidí, budou muset mít občané QR kód pro vycházejí do ulic. Moskva použije 100 000 průmyslových kamer a technologii identifikace tváří k vynucování sociální izolace. 

Žádné komentáře:

Okomentovat