Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

úterý 7. dubna 2020

USA: Příprava na nedostatek potravin

Prázdné regály v supermarketech v současnosti vyvolávají i v tak bohaté zemi, jako je USA, vzpomínky na období 2. světové války, kdy Američané nedostatek potravin  řešili přeměnou trávníků na zelinářské zahrádky. Začít pěstovat potraviny doma je prý ten nejlepší nápad, jak se připravit na potravinovou krizi. Začít je třeba co nejdříve, když nejsou velké náklady.
New York v současnosti
Na začátku 2. světové války se domácí výroby potravin ujaly nejdříve  americké ženské kluby. Jejich činnost brzy napodoboval skoro každý Američan, který vlastnil nějaký kousek půdy. Zakrátko 40 procent spotřeby zeleniny v USA bylo vyrobeno na  zahrádkách, dvorech, na školních pozemcích a u farností. Bohužel, když válka skončila, zelinářské zahrádky se opět proměnily v okrasné trávníky.

Časopis Moderní farmář chce inspirovat majitele trávníků v USA k pěstování zeleniny. Není prý třeba mít ani trávník, zeleninu lze pěstovat i na betonu. Základem je balík slámy, který se zalévá vodou, až sláma nabobtná a povrch balíku se zvlní. Zalévá se každý den a po zalití se povrch posype zakoupeným práškovým organickým hnojivem (v českých podmínkách sušený hnůj). Po 10 dnech se na balík nasype asi dvoupalcová vrstva (5 cm) ornice. A základ pro úrodu zeleniny je hotový, je možno zasít semena nebo vsadit sazenice.

V českých zemích se za války víc spoléhalo na příděly potravin a na ilegální přísun jídla z venkova. Zahrádkaření z nouze začalo vlastně až za vlády komunistů, kteří to nazývali zájmovou činností. Výběr zeleniny v maloobchodě a její kvalita totiž tehdy byly hodně vzdálené současné nabídce.

Žádné komentáře:

Okomentovat