Požadavek „sekularizace Staromáku“ prosazuje prakticky celá levice včetně militantních protestantů. Požadavek anarchistů je na okamžité zbourání Mariánského sloupu, přičemž jejich militantní postoj ihned zveřejnil web veřejnoprávního rozhlasu.
Odpůrci Mariánského sloupu záměrně přehlédli princip fungování sekulárního státu, přičemž jde o klíčové téma. Sekulární stát umožňuje svobodný projev občanů včetně jejich náboženského přesvědčení. Sekulární stát odděluje moc církevní od světské, ale povoluje náboženské projevy na veřejnosti včetně mariánských slavností.
Pokud odpůrci Mariánského sloupu považují za synonymum sekularismu ateismus, jde o argumentační faul. Kam vede čistý ateismus, ukazuje ve 20. století komunismus i nacismus. Mezi stoupence pohanství patří vedle levice také „konzervativní“ europoslanec za ODS, který si dokonce zaplatil příspěvek. Když na to má plat. Dotyčný europoslanec zdůvodňuje svou demagogii argumentem o nebezpečí návratu monarchie – katolíci prý chtějí uchvátit moc v naší zemi a nastolit nadvládu krutých Habsburků. V případě ODS zřejmě působí strach o církevní majetek, kterého se někteří významní podnikatelé v rámci privatizace zmocnili.
Pokud odpůrcům Mariánského sloupu vadí 20 metrů čtverečných zastavěné plochy, což prý značně omezuje Staroměstské náměstí, jaký postoj zaujmou k Husovu pomníku zabírajícímu mnohonásobně větší plochu? Budou jej chtít také zbourat? Náboženský rozpor zde není, neboť Hus byl příznivcem mariánského kultu.
Argument poukazující na spojitost porážky na Bílé hoře a popravy 27 protestantů na Staroměstském náměstí se stavbou Mariánského sloupu je lživý. Na Bílé hoře šlo 8. listopadu 1620 o souboj protestantů (především německých) s katolíky (také většinou odjinud). Pokud by vyhráli protestanti z řad německy mluvících českých pánů, nejspíš bychom dnes byli spolkovou zemí Německa. Mariánský sloup znamená symbolické poděkování Panně Marii za úspěšnou obranu Prahy před švédskými vojsky v roce 1648. Obránci se tehdy vroucně modlili k Panně Marii, která je vyslyšela, a proto pravý břeh Vltavy zůstal ušetřen rabování a zabíjení. Výstavba Mariánského sloupu začala v roce 1650, zatímco poprava 27 pánů se konala o jednu generaci dříve, už v roce 1621.
Mariánský sloup byl obnoven díky iniciativě obyčejných lidí, nikoliv církevními hodnostáři, jak někteří lživě tvrdí. Poděkovat je třeba především Spolku pro obnovu Mariánského sloupu, sochaři Petru Váňovi a dalším sochařům a dělníkům. Je pro všechny, nejen pro věřící. Jde o místo poděkování i proseb lidí, kteří procházejí strastmi. Mohou sem zajít a prosit Pannu Marii či se pomodlit.
Žádné komentáře:
Okomentovat