Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

středa 16. listopadu 2022

NATO si přeje, aby ruská raketa nebyla z Ruska.

Ruská raketa zabíjela v Polsku. Válka se přiblížila k ČR. Na polskou vesnici dopadla raketa ruské výroby a zabila 2 lidi. Okamžitě reagovali představitelé zemí NATO včetně amerického prezidenta Bidena. Všichni tvrdí (přejí si), aby to nebyla raketa vypálená ruskou armádou. Snaha zbagatelizovat ukrajinskou válku v poslední době zesílila, válka jaksi světu včetně ČR zevšedněla, přestala bý zajímavá.  Z titulních stránek ji opět vytlačily žabomyší boje o místa politická a hlavně o peníze. Probudí se Západ? Nebo zase bude tak dlouho za pomoci různých pseudomnichovských dohod ustupovat Putinovi, až ruské rakety budou padat na Londýn či New York?

Citace ze Severoatlantické smlouvy: 

"Smluvní strany se dohodly, že ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok proti všem, a proto odsouhlasily, že dojde-li k takovému ozbrojenému útoku, každá z nich uplatní právo na individuální nebo kolektivní obranu, uznané článkem 51 Charty Spojených národů, pomůže smluvní straně nebo stranám takto napadeným tím, že neprodleně podnikne sama a v souladu s ostatními stranami takovou akci, jakou bude považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly, s cílem obnovit a udržet bezpečnost severoatlantické oblasti. Každý takový útok a všechna opatření učiněná v jeho důsledku budou neprodleně oznámena Radě bezpečnosti. Tato opatření budou ukončena, jakmile Rada bezpečnosti přijme opatření nutná pro obnovení a zachování mezinárodního míru a bezpečnosti."

Aby mohl být článek 5 aktivován, musí být nejdříve spuštěn článek 4 (konzultace partnerů v NATO) a musí existovat důkazy, že útok na území postiženého státu skutečně pochází ze zahraničí. Dotčený stát pak požádá o uplatnění článku 5. Žádost posoudí Severoatlantická rada, ve které každý z členů reprezentuje jeden jeho zástupce (v případě ČR velvyslanec Jakub Landovský). Tato rada rozhoduje jednomyslně, ale to neznamená, že se do případné odpovědi musí zapojit všechny členské státy.

Článek 4 Severoatlantické smlouvy

„Smluvní strany budou společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost kterékoli smluvní strany.“

Žádné komentáře:

Okomentovat