Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

sobota 5. listopadu 2022

Tymošenková varovala Rakušany, aby nespoléhali na neutralitu

 Bývalá ukrajinská premiérka Julia Tymošenková, která se včera zúčastnila bezpečnostní konference ve Vídni, sice vyslovila pochopení pro rakouskou neutralitu, ale varovala také Rakušany před moderními prostředky agrese. Ani silná armáda malou neutrální zemi, která se vyhýbá mezinárodním obranným systémům, ji neochrání.


Rakousko je v geograficky v jedinečném prostředí, mezi šesti členskými státy NATo, přesto by mělo uvažovat o zapojení do systému kolektivní bezpečnosti. "Evropa váhala s přijetím Ukrajiny do mezinárodních systémů, všichni si mysleli, že osamělý stát nikdo nenapadne." Nyní Ukrajina i celá Evropa poznávají dopady tohoto omylu. Evropa nyní je ruským agresorem vydírána hrozbou použití jaderných zbraní nebo zničením jaderné elektrárny Záporoží, která má šestkrát větší výkon než elektrárna v Černobylu.

Na otázku, zda je Putin schopen použít jaderné zbraně, Tymošenková nedovede odpovědět. Myslí si, že ukončit válku na Ukrajině může jedině nějaký zásah NATO. "Putin se neštítí ničeho," řekla Tymošenková. "V roce 2009 nechal zastavit plyn a vůbec mu nevadilo, že v zimě trpěly tisíce dětí."

Tymošenková cestuje po po světě a shání pro Ukrajinu pomoc. Přesvědčuje obyvatelstvo západních zemí, aby se nenechalo ukrajinskou válkou unavit, nabádá Západ k jednotě. O vztahu k prezidentovi Zelenskému Tymošenková řekla: "Dříve jsme byli političtí protivníci, dnes jsme na jedné lodi, jsme jeden tým, který pracuje pro přežití Ukrajiny. Podporuji našeho prezidenta, vládu, armádu. Jsem přesvědčena o našem vítězství." 

Julia Timschenko se narodila 27. listopadu 1960 v Dněpropetrovsku, byla ukrajinskou premiérkou od prosince 2007 do března 2010. Byla nejznámější protagonistkou proevropské oranžové revoluce ve své zemi. Bývala vyhlášována nejpopulárnější evropskou političkou. Nepovedený obchod s plynem jí vynesl přezdívku "Plynová princezna", a také trest 7 let vězení. EU to považovala za politický trest. Po nátlaku občanských aktivistů byla v roce 2014 z vězení propuštěna. Tymošenková je předsedkyní Strany vlasti. V prezidentských volbách v roce 2019 neuspěla proti Volodymyru Zelenskému.

Žádné komentáře:

Okomentovat