Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

středa 18. prosince 2024

"Turecké hospodaření" českých úředníků

 

Za dvacet let, co je Česká republika součástí Evropské unie (EU), získala z jejího rozpočtu o bilion více, než do něj odvedla. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad ve své zprávě o čerpání peněz z EU za rok 2024. Výsledek celkem 208 kontrol ukazuje, že pro ČR je typické vyčerpání prostředků, aniž se dostanou tam, kam jsou určeny.

Dynamika přibližování se k průměru EU se ve srovnání s některými státy, které do unie vstoupily také v roce 2004, zpomalila.

„Dotační systém měl významně napomoci tomu, abychom dosáhli kýžené životní úrovně Západu. Někde po cestě se začal zadrhávat a přestal vykazovat očekávané výsledky,“ uvedl ke zjištěním NKÚ jeho prezident Miloslav Kala.

Pomalejší cestu ČR k průměru Unie lze dokumentovat na růstu životní úrovně. Ta se měří v paritě kupní síly oproti průměru EU. Zatímco Polsko se mezi lety 2003 až 2022 dokázalo razantně přiblížit, ČR si polepšila nepatrně.

Míra podpory je podle NKÚ v Česku příliš štědrá. Často dosahuje 70 % nákladů a velké příjemce dotací tak nemotivuje k racionálnímu chování, zdůvodňuje zpráva úřadu. „Pomoci by mohlo i to, kdyby každá dotační koruna byla pod kontrolou veřejnosti,“ míní Kala.

Dotační systém v průběhu let výrazně ovlivňují výrazní hráči z Prahy. Ti přispěli k vytvoření takových podmínek, aby mohli sami čerpat dotace v co největší šíři.

Podíl miliardářů na celkovém finančním bohatství v Česku je výrazně vyšší než v západní Evropě a deformuje společnost. Ve velké míře jde o důsledky Klausovy transformace domácí ekonomiky v devadesátých letech minulého století a zejména kuponové metody privatizace. 

Prakticky odstřiženi od dotací byly od poloviny 90. let malé zemědělské závody, dostaly se k nim hlavně velké společnosti, které si kvůli sledování rozsáhlých záměrně těžko srozumitelných a splnitelných podmínek dotací mohly si držet bujný administrativní aparát. Na to úřad přišel například v nedávné kontrolní akci. To nebylo všechno. Přesto, že měly dotace EU zasáhnout hlavně zemědělské mikropodniky a malé a střední firmy, ministerstvo zemědělství vyhlašovalo programy na zvyšování konkurenceschopnosti pro velké podniky. 

„Měli bychom si uvědomit, že dotační peníze nejsou mana nebeská. Nepadají z nebe a nejsou určeny pro každého,“ zkonstatoval Kala. Bez dotací v zemědělství se v současnosti nedá hospodařit. To je známo na celém světě. Příčinou nespokojenosti širokých lidských vrstev je hlavně nedostatek potravin. A to žádná vláda nechce dopustit.  

Zdroj: idnes.cz

 

Žádné komentáře:

Okomentovat