Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

sobota 4. ledna 2025

Česká řidička sjela rakouský kopec po střeše

Do dolnorakouského města Weitra se po silnici z Nových Hradů brzy ráno vydala česká řidička. Nepřizpůsobila rychlost čerstvě zasněžené silnici, dostala smyk, auto sjelo ze silnice, převrátilo se a po střeše jelo 30 metrů, až se zastavilo na okraji lesa. 

Řidička zraněna nebyla, ale 8 hasičů z Weitry mělo dost práce s vytažením auta na silnici.

pátek 3. ledna 2025

Čím se bude topit a svítit, až nebude uhlí?

Je velkou hloupostí plánovat si budoucnost, protože za občana myslí vláda. Na konci letošního roku má být v České republice ukončena těžba černého uhlí. Konec těžby hnědého uhlí má následovat. Green Deal je pokrok. Svítiplyn se nevyrábí, železo se doveze z Číny. 

Sledovat práci českých vlád je fascinující. Ta minulá neudělala v otázce náhrady uhelných elektráren, na kterých stojí česká energetika, vůbec nic. Ta současná v tom vytrvale pokračuje. Hrozba odstavení všech českých uhelných zdrojů je přitom otázkou jednoho až tří let. Tendr na nový blok v Dukovanech v tomto směru nic neřeší, neboť bude k dispozici nejdřív v roce 2036. Jediná uskutečnitelná možnost je nahradit uhlí plynem. Jenže v tomto směru se dosud nestalo vůbec nic. Budoucnost energetické bezpečnosti České republiky tak vypadá dost pochmurně. Energetická bezpečnost přitom jednoznačně spadá pod pojem „národní bezpečnost“…

Vládou nedávno schválený Vnitrostátní plán v oblasti klimatu a energetiky (NKEP), je nezbytný pro naši řádnou existenci v rámci EU. Dokument na 500 stranách textu (kdy jste naposledy četli knihu o 500stran?) popisuje, co všechno a jak budeme dělat pro odvrácení změny klimatu. Tedy pro splnění cílů unijního plánu Green Deal. Ale protože takový dokument musí kromě slibů obsahovat i nějaká řešení, popisuje NKEP i postup obnovení dodávek elektřiny po případném blackoutu. Blackout podle vládního plánu znamená, že elektřinu nedostává polovina odběratelů, nebo došlo ke ztrátě napětí v celé síti. Tedy, že elektřinu nemá nikdo.

Tento postup, tedy Plán obnovy po systémových poruchách, je v návrhu popsán na stranách 250 až 252. Jeho základem je hydroelektrárna Orlík a obě velké přečerpávací hydroelektrárny – Dalešice a Dlouhé stráně. Ty zajistí dodávku elektřiny potřebnou k obnovení provozu dalších pěti elektráren. Jaderných Dukovan a uhelných Chvaletic, Prunéřova 2, Tušimic 2 a Počerad. Prunéřov a Tušimice patří polostátní ČEZ, Chvaletice a Počerady soukromé Sev.en.

Jiný plán obnovy dodávky elektřiny Česká republika nemá.

Premiér z Novoročního jarmarku vyháněl prodavače strachu

 Projevy Novoroční byly v podstatě projevy volební. Prezidentův méně, protože polistopadoví prezidenti musí předstírat nestrannost. Premiérovy prezentace byly už čistě volební agitka. 

Petr Fiala oznámil, že stoprocentně zná prodavače strachu.  Snažil se namluvit veřejnosti, že Babišova předchozí vláda byla érou rozvratu a že v roce 2025 hrozí nástup proruských sil. Stateční investigativci jistě zjistí, kdo zaplatil tento projev opatřený logem ODS, budou se ptát, jestli to bylo ze stranických fondů ODS nebo z vládního rozpočtu. Otázek je hodně. 

Podobných produktů během 9 měsíců uvidíme víc. Není těžké si domyslet, že Fialova kampaň bude skutečně založená na prodeji strachu. 

Nespokojenost veřejnosti má základ v peněženkách, nikoli ve žvástech Andreje Babiše, Tomio Okamury nebo Kateřiny Konečné. Fiala volby v roce 2021 zázračně vyhrál. Několik voličů mu sice dalo důvěru, neboť věřilo, že ODS  za osm let v opozici připravilo program, kterým se země požene mezi evropskou elitu třeba jako Polsko. Vítězství ODS však jsou všechna založena na elitářské ideologii: velká města, mladí, vzdělaní a bohatí jsou předurčeni k řízení země. Proto v posledních letech volby vyhrává program Antibabiš, co je prakticky program ANTIVENKOV v různých úpravách.

Není pro Fialovu velkoměstskou partičku šohajů podstatné, že reforma stavebního zřízení skončila politickou blamáží. Nikdo nemůže doufat, že se vláda poučí a udělá něco i pro lid prostý venkovský. Místo toho na něj nakládá strašení Babišem, Putinem a ucpáním komínů.


středa 1. ledna 2025

V roce 2024 zemřelo na českých silnicích nejméně lidí v historii.

 Při dopravních nehodách na českých silnicích v roce 2024 zemřelo pouze 443 lidí. V porovnání s rokem 2023 je to o 11 obětí méně. Vyplývá to ze zatím neúplných dat, která 31. prosince 2024 dopoledne zveřejnila policie.

Pokud se předběžný údaj potvrdí, bude letošní počet zemřelých při nehodách nejnižší od roku 1961, odkdy policie vede souvislé statistiky. Nejtragičtějšími dny na českých silnicích v roce 2024 byla středa 24. ledna spolu s úterým 19. listopadu. V obou dnech zemřelo při nehodách shodně sedm lidí. 

Za dobu počítání dopravních nehod nejvíce lidí na českých silnicích zahynulo v roce 1968. Tehdy v celém Československu bylo evidováno více než 2.400 obětí. Na české země tedy administrativně připadlo 1.600 mrtvých, i když vzhledem k většímu silničnímu provozu než na Slovensku bylo toto číslo ve skutečnosti asi mnohem vyšší.