Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

čtvrtek 31. července 2014

Mládí vpřed! Jurečka bude utrácet bruselské peníze.

Ministerstvo zemědělství přišlo s tím, že penězi z evropských fondů i státního rozpočtu podpoří mladé zemědělce. Podnikatelům ve věku od 18 do 40 let stát přispěje na zahájení zemědělské činnosti. Jednou z podmínek je, aby měli aspoň minimální zemědělskou kvalifikaci.

Takovým lidem stát prostřednictvím zemědělského intervenčního fondu přispěje až 1,25milionu korun na výstavbu nebo rekonstrukci stájí pro dobytek, pořízení technologií pro živočišnou výrobu, výstavbu či rekonstrukci skladovacích prostor, budování skleníků, fóliovníků, kontejneroven včetně souvisejících technologií i dalších zahradnických staveb.

Peníze poplynou též do nákupu zemědělské techniky, modernizace linek na zpracování farmářské produkce, pořízení nemovitostí nutných pro chov dobytka, nákup samotných zvířat stejně jako hnojiv a dalších prostředků pro pěstování ovoce, zeleniny či obilovin. Vyplacení finančního příspěvku je podmíněno předložením podnikatelského plánu na pět let.

Kdo nebude mít dostatečnou zemědělskou kvalifikaci, dostane tři roky na to, aby si ji doplnil. Peníze nedostanou lidé, kteří již podobnou podporu čerpali v rámci minulého programu rozvoje venkova. Kromě omlazení pracovníků v zemědělství si ministerstvo od tohoto kroku slibuje snížení nezaměstnanosti na venkově. V roce 2011 bylo na úřadech práce hlášeno téměř půl milionu nezaměstnaných. Z toho žilo více než 130 tisíc lidí na vesnicích.

Žádné komentáře:

Okomentovat