Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

čtvrtek 14. listopadu 2013

Co stát zemědělcům dal, to stát vzal.

Posledně jsem psal o tom, jak monopol pomohl zemědělcům. Sedláci v našem kraji Jana Cimbury byli hrdí a mysleli, že jsou boháči a že z nich za monopolu budou ještě větší. Věřili pohádkám od Baara, protože toho o ostatním výnosném zemědělství moc nevěděli.

Zemědělci dostali sic za obilí o nějakou korunu víc, ale při výnosech 10 metráků to nemohli zbohatnout. Co jim na jedné straně stát dal, to jim na druhé vzal. Tak jako dnes. Monopol byl pro úrodné kraje na Hané, kde domkář na 2 hektarech sklidil tolik co u nás sedlák na 10 ha. A při poloviční námaze. Tak jako jsou dotace dnes. Tenkrát už bylo vynucováno pěstování uznaných odrůd a chov čistokrevných zvířat z Moravy, jejichž nákupy zemědělce ruinovaly víc než nízké výnosy. 

Tyhle úvahy vyvolaly nalezené poznámky z mladých let šedesátých a vzpomínky na jednoho soukromníka v blízké vesnici, co s 8 hektary přežil socializmus. A slušně, zvláště poslední osmdesátá léta. Těch 8 ha tenkrát uživilo 3 lidi, i když to nebylo tak jako v JZD za 8 hodin práce denně, při volných víkendech a měsíční dovolené. Dřeli od slunka do slunka. Obilí mívali mizerné, jen oves se jim dařil. Sušili hlavně seno. Hlavní příjem měl z chovu dobytka, z prodeje mléka a býků. Cisterna mu zastavovala u domu, nikam mléko vozit nemusel. Vím, že tam stávaly 4 konve. Měl prý 5-6 krav a stejný počet kusů na výkrm. Býky prodával ve váze okolo 8 q. Jako jediný soukromník daleko široko vydělal něco i na obilí, které prodával drobným chovatelům za 400 - 500 korun. U nás ve výkupu by dostal něco přes 100 korun.

Kapitalizmus po roce 89 ho zlikvidoval. Nejdříve sice si pořídil stroje a postavil novou stáj, ale udělal dluhy. Mlékárna přestala brát mléko. Prý kvůli špatné kvalitě. Spíš nechtěla pro malé množství zajíždět. Mléko tedy dostávali býci, kteří sice pěkně rostli, po odečtení nákladů na výkrm, dopravu na jatka a všechny poplatky zůstalo pár korun nebo nic. Přišla bída. Nezbylo než stroje prodat, i větší kus pole. Dodnes živoří, snad má 1 krávu pro mléko pro sebe a pro prase.

Ta poznámka z 60. let. Vyprávěl mi jeden starší traktorista, jak v roce 1935 se obec musela složit na nákup čistokrevného býka z Moravy, zaplatila 11 korun za kg. Normálně se za skot platily 4 koruny. Po ustájení býk nežral. Chovatel byl zoufalý, starosta byl zoufalý. Zavolali zvěrolékaře, ten předepsal nějaké léky, ale nic prý nepomáhalo. Býk jen smutně se ohlížel. Oživl prý vždy, když chovatel klepl nějakou nádobou. Nalil mu trochu mléka do žlabu. A záhada byla vyřešena. Býk byl zvyklý na mléko, jímž byl narychlo vykrmen a krmen i v dospělosti. Trvalo pak dost dlouho, než ho mléko pít odnaučili.


Zahradníček Josef

Žádné komentáře:

Okomentovat