Velká Británie snižuje počet příslušníků všech zbraní - včetně letectva, námořnictva a námořní pěchoty - bude mít asi 115 000. Podobně USA také redukují své pozemní síly. Pro srovnání: Rusko udržuje kolem 750 000 vojáků, Česká republika má ve zbrani něco přes 20 000 aktivních vojáků.
Srovnatelně malou armádu měla Británie naposled po porážce ve válce s americkými koloniemi před 250 lety. Menší naposledy během občanské války, kdy Oliver Cromwell postavil čtyřicetitisícovou armádu. Časem může Británie začít poněkud připomínat třeba Saúdskou Arábii s plným arsenálem, ale prakticky bez vojska, které by stálo za řeč.
Z evropských členů NATO udržuje nejpočetnější ozbrojené síly Turecko, které bez pomocných jednotek "policejního" charakteru čítají přes 420 000 vojáků. Politický vývoj směrem k "umírněné" islamizaci a k Rusku však tuto zemi nevzdaluje jen EU, ale také NATO.
Druhou největší armádu v NATO udržuje v Evropě Francie, jejíž pozemní síly mají 115 000 vojáků. Celkově čítají francouzské ozbrojené síly 215 000 aktivních vojáků. Rostoucí vliv ultrapravicové Národní fronty prosazující proruskou orientaci a vystoupení z NATO. Jestliže je Turecko třeba považovat za dlouhodobě politicky nespolehlivé, Francie může být politicky nespolehlivá už ve střednědobém horizontu.
Ekonomický obr Německo je vojenským trpaslíkem sužovaným groteskními problémy v oblasti vybavení a rozpadající se infrastruktury. Ministryně obrany Ursula von der Leyen se v rámci rozpočtových možností snaží o nápravu, sotva se jí však podaří dosáhnout výrazných zlepšení.
Zdroj:BL
Žádné komentáře:
Okomentovat