Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

úterý 10. listopadu 2020

Joe Biden a zemědělská politika USA

Po zvolení Joe Bidena americkým prezidentem se ve Spojených státech očekává na příští čtyři roky výrazná změna zemědělské a zahraniční politiky. Farmáři a jejich obchodní partneři očekávají především stabilitu a spolehlivost.

Minulý prezident Donald Trump měl na americkém venkově mnoho příznivců. Podle analýzy společnosti Edison Research v uplynulých volbách 2020 hlasovalo 54 procent farmářů pro Trumpa. Přesto všechna farmářská sdružení už Bidenovi gratulovala k vítězství a zároveň farmáři uvedli představy, co od nového amerického prezidenta očekávají. Největší zemědělské sdružení American Farm Bureau Federation (AFBF) připomíná, že američtí zemědělci jsou v situaci, jakou nikdy nepoznali. Prezident SFBF Zippy Duval řekl, že američtí farmáři zaplatili velkou daň za celosvětovou pandemii koronaviru, nepříznivé počasí a obchodní válku s Čínou.

Jako prioritu Duval jmenoval potřebu zlepšovat přístup zemědělců na světové trhy. Za Trumpa byl trh se zemědělskými produkty silně utlumen. Příčinou byla především obchodní válka s Čínou vyvolaná potřebou chránit americký průmysl před dovozem levného zboží z Číny. Přestože americká vláda vyplatila farmářům rekordní množství peněz, znamenalo to jen stagnaci zemědělství.

Od Bidena se očekává, že obchodní válku s Čínou neukončí, protože koronavirovou krizí zasažený americký průmysl nelze ještě více ničit. Je však pravděpodobné, že Biden konflikt s Čínou nepovede tak divoce jako Trump. Očekává se, že Biden naváže především s Evropskou unií spolupráci, aby USA společně s EU mohly Číně vzdorovat. Shodou okolností dnes, 10. listopadu, začala platit nová cla EU ve výši 15 až 25 procent na tabák, lihoviny, víno, sirupy, ořechy, kečup, traktory, bagry a jiné zboží. USA uplatňují cla na parmazán, víno a vepřové maso. Velkou roli při zavádění cel sehrála letadla Airbus vyráběná v Evropě a ohrožující americký Boeing. Cla byla schválena WTO.

Otázkou je, jak se Biden zachová k problémům klimatu a amerického venkova. Bolavými místy jsou venkovské širokopásmové sítě a nedostatek pracovních sil v zemědělství. Prezident AFBF Duval by chtěl spojit technický pokrok s přechodem na ekologické zemědělství. 

Ekologie a ochrana klimatu je dokonce prioritou pro Národní farmářskou unii (NFU), která zastupuje malé farmy. Předpokládá se, že Biden má v úmyslu, jako první oficiální akt, připojit se Pařížské dohodě o ochraně klimatu. Prezident NFU Rob Larew kritizoval Trumpa, že nebyl nakloněn rodinným farmám, které tím trpěly a spousta farem zásluhou dluhů skončila v konkurzu. Larew připomněl starý Bidenův slib, že bude obnovovat vesnická hospodářství, vést boj proti monopolům a podporovat biopaliva. Ropný průmysl a kvóty pro přimíchávání biopali budou pro Bidena prubířským kamenem, neboť je v kvótách chaos. 


Žádné komentáře:

Okomentovat