Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

čtvrtek 26. listopadu 2020

Při tlumení pandemie Evropa platí daň za netrpělivost


 Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala před třetí vlnou pandemie. Hlavní zmocněnec WHO pro postup proti koronaviru David Nabarro soudí, že by Evropa mohla na začátku roku 2021 čelit dalšímu masivnímu nárůstu infekcí, a evropským lídrům proto radí, aby se inspirovali v Asii.

„Poté, co dostaly první vlnu pod kontrolu, se (vládám) nepodařilo vybudovat během letních měsíců dostatečnou infrastrukturu,“ řekl Nabarro v rozhovoru pro švýcarský list Solothurner Zeitung. „A teď máme druhou vlnu. Pokud nevybudují nezbytnou infrastrukturu, máme tu příští rok brzo třetí vlnu.“

Podle zmocněnce WHO evropští vůdci většinou nechápou, že virus neroste aritmeticky, ale exponenciálně. „Exponenciální znamená, že čísla se mohou zvýšit osmkrát za týden, čtyřicetkrát za dva týdny, třistakrát za tři týdny, více než tisíckrát za čtyři týdny atd.“

Nabarro kritizuje polovičatá řešení evropských států při pokusech dostat epidemii pod kontrolu. Tvrdí, že by se měly inspirovat v asijských zemích. „Lidé (v Asii) jsou plně zapojení. A osvojují si chování, které šíření viru znesnadňuje. Udržují si vzájemný odstup, nosí masky, izolují se, když jsou nemocní, velmi pečlivě dodržují hygienická opatření, myjí si ruce, dezinfikují povrchy, chrání nejzranitelnější skupiny.“

Na rozdíl od Evropy Asie počkala i při snižování počtů nakažených na rychlé uvolňování a zachovala některé restrikce, podotýká zmocněnec. Za další klíčový prvek asijského úspěchu uvádí jasnou komunikaci úřadů. Lidé vědí, na koho se obrátit, a dostávají detailní instrukce, jak se chovat.

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula zmínil Jižní Koreu jako vzor úspěšného modelu rychlého trasování nakažených a masivního testovaní obyvatelstva. „O tom to není. Takto se to Evropané snaží prezentovat. Jako soubor vertikálních strategií, které jsou uvedeny odshora dolů. Musíte nastavit celé systémy tak, abyste místní kapacity byli schopné udržet virus pod kontrolou,“ vidí Nabarro řešení jinde.

Evropa nyní sahá k plošným omezením. Zmocněnec již dříve řekl, že mají jen limitovanou účinnost a řadu negativních dopadů na ekonomiku i psychiku člověka. „Lockdowny jsou ta nejposlednější možnost, jsou projevem selhání,“ uvedl v rozhovoru.

Asijské státy podobně jako Evropa čelí nárůstu případů koronaviru. V Jižní Koreji už mluví čelní představitelé o třetí vlně. „Třetí vlna epidemie nemoci covid-19 je v plném proudu,“ uvedl ministr zdravotnictví k přírůstku 330 nových případů za den. „Situace je extrémně vážná,“ dodal. 

Úřady se v rámci protikoronavirových opatření rozhodly v jihokorejské metropoli Soul uzavřít bary a noční kluby a uzavřít provoz restaurací, posiloven a dalších zařízení. Na náboženských shromážděních a sportovních akcích bude možný jen omezený počet účastníků.

Stanice Deutsche Welle upozorňuje, že v porovnání s Německem je na tom Jižní Korea stále lépe. V Německu v neděli přibylo 14 000 nových případů nákazy koronavirem. Německo je přitom hodnoceno jako jeden z mála evropských států, který se vůči epidemii postavil příkladně.

O třetí vlně covidu mluvil i ministr zdravotnictví indického města Dillí Satjendar Jain. „Vrchol třetí vlny v Dillí uplynul. První vlna byla v červnu, druhá vlna v září,“ uvedl.

Koronavirová epidemie probíhá v různých státech a dokonce regionech odlišně. Není proto jasné, kdy lze už mluvit o první, druhé či třetí vlně. Podle stanice Al Džazíra jsou USA v třetí vlně, zatímco v Indii a Brazílii neskončila ještě ani ta první.

Ani ve WHO se na tom neshodnou. Zatímco Nabarro mluví o různých vlnách, mluvčí WHO Margaret Harrisová varovala před rozdělováním epidemie na virové vlny. „Bude to jedna velká vlna. Půjde nahoru a dolů.!


Žádné komentáře:

Okomentovat