"Země se nám ztrácí po nohama," řekl Tim Walz, guvernér státu Minnesota. "Není možné se dál tvářit, že se nic nestalo." Na Covid 19 celkem zemřelo v USA už čtvrt milionu lidí. Jeno ve středu 18. listopadu přibylo 172.391 případů a zemřelo 1.923 lidí.
Opuštěné školní budovy v New York City |
Přestože guvernéři, starostové a školní rady zkoušejí všechno možné jak pandemii zastavit, nemocných stále přibývá. Situaci řeší státy nekordinovaně. V Ohiu je zákaz nočního vycházení, Mississipi a Iowa zavedly povinné nošení roušek, Maryland zavřel všechny restaurace a bary ve 22 hodin, v Pelsylvánii musí být každý, kdo do státu přijíždí, testován. V New Yorku se po osmi týdnech opět uzavírají všechny školy.
V pondělí Dr. Anthony S. Fauci, jenž řídí ve vládě odbor infekčních nemocí, uvedl, že USA potřebují jednotný postup, nikoli zmatená opatření jednotlivých států. Nedostatek koordinované strategie je podle odborníků hlavním důvodem toho, že USA se dostaly na první místo v šíření pandemie a počtu zemřelých lidí.
Před prezidentskými volbami prezident Trump zakázal centrální opatření a spolupráci. Nově zvolený prezident Joseph R. Biden požádal federální vládu, aby boj proti pandemii převzala. "Musíme jít do války," řekl Biden, "vojsko potřebuje vrchního vbelitele."
Dr. Hans Kluge ze Světové zdravotní ordanizace (WHO) oznámil, že na světě každých 17 vteřin zemře na Covid-19 jeden člověk. Chápe to, že lidé jsou unaveni a rozzlobeni, čekali během šesti měsíců návrat k normálnímu životu, místo toho se s epidemií nepohnulo. "Před námi musí být víc naděje než zoufalství." Uvedl, že v Evropa měla na jaře nakročeno na utlumení pandemie. Místo pozvolného přechodu na normální život se opatření zrušila najednou.
Nekázeň je příčinou nekontrolovatelné druhé vlny. Je zjištěno, že roušky nosí jen 60 procent lidí, když bude roušky nosit 90 procent lidí, je možné většinu protiinfekčních opatření zrušit.
Žádné komentáře:
Okomentovat