Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

čtvrtek 9. září 2021

Před volbami vědí politici o venkovu, vzdáleně, že existuje

Úroveň života v českých vesnicích je taková, jakou 30 let vytvářejí velkoměstští vzdělanci.  Proto nutno předvolební sliby politiků brát s humorem. 


Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09)

• Dlouhodobě se snažíme o to, aby se lidem vyplatilo pracovat a žít na venkově, pro který je nesmírně důležité, aby zde zůstávali především mladí a schopní lidé. K tomu je zapotřebí provést několik důležitých změn.

• V první řadě je zapotřebí dobudovat špičkovou infrastrukturu. Nejen rychlostní silnice či železnice, ale i infrastrukturu datovou, která nám umožní práci z domova. Dále musíme posílit rozpočtové určení daní a rozvíjet místní infrastrukturu v podobě zajištění dostatečné kapacity ve školkách, školách, postarat se o odpovídající lékařskou péči, vyřešit akutní celorepublikový nedostatek stomatologů a vypracovat celkovou koncepci mezigenerační výměny lékařů nejen ve venkovských lokalitách.

• Je však také nutné na vesnicích a v malých městech zachovat pošty nebo takzvanou „poštu partners“. Musí zde být i zajištěný fungující maloobchod, aby si lidé mohli nakoupit poblíž svého bydliště a nemuseli nikam složitě dojíždět. Současně však nesmíme zapomínat ani na aktivní ochranu půdy, vody a systematickou péči o diverzitu krajiny.

ČSSD

• Pro ČSSD je klíčové to, aby venkov i do budoucna byl udržitelným a kvalitním místem pro trvalý život lidí v něm, nikoli pouze místem pro víkendovou rekreaci rezidentů z větších měst.

• Pro to, aby lidé měli motivaci v českých obcích žít, v nich musí být dostupné základní služby, občanská vybavenost je v tomto klíčová. ČSSD bude podporovat rozvoj občanské vybavenosti, dostupnou veřejnou dopravu, lokální formy podnikání (od zemědělství po agroturistiku) i aktivity místních spolků. Je také nezbytné, aby občané i v menších obcích mohli navštívit lékaře, poslat dopis či vyzvednout si zásilku nebo důchod na pobočce pošty, nakoupit základní potraviny. Dále je také potřeba, aby ve vesnicích byly bližší školky a školy a četnější spojení vlaky a autobusy do větších měst. Nejmenší obce je podle našeho názoru žádoucí podpořit i finančně, tak aby se mohly dále rozvíjet. Proto budeme prosazovat, aby všechny dotační tituly pro malé obce (do 300 obyvatel) byly v budoucnu osvobozeny od spoluúčasti těchto obcí.

• Podpoříme rovněž formou dotací vznik další samostatné bytové jednotky v rodinném domě nástavbou, vestavbou či rekonstrukcí v malých obcích do 1000 obyvatel. To nejen pomůže nastartovat rozvoj dané obce, ale také aspoň částečně zlepší dostupnost bydlení v České republice.

Koalice Pirátů a STAN

• Vylidňování venkova je způsobeno několika faktory. Vedle celoevropského trendu urbanizace a stárnutí populace se tak děje i z důvodu často chybějící občanské vybavenosti, infrastruktury a lukrativních nabídek práce. Život na venkově může být plnohodnotnou alternativou života ve městě, vláda však musí tuto problematiku reflektovat a mít připravenou promyšlenou koncepci rovnocenné podpory regionů napříč všemi resorty. 

• Ke zlepšení situace také napomůže dostupnost služeb, dopravní spojení i proces digitalizace, což přinese vznik nových pracovních příležitostí a zájem lidí pracovat na venkově.

• Pro podporu venkova chceme tedy využít fondy EU i státní rozvojovou banku. Získané finance se použijí na investice do smart řešení a nových technologií. Chceme také definovat základní vybavenost obce každé velikosti, která musí být závazným standardem - tak se dá sestavit racionální a skutečný investiční plán pro tuto zemi, ne jen obří zásobník mnohdy nereálných projektů, který představila současná vláda. Díky zlepšení podmínek, prosperitě a snížení administrativní zátěže pro lokální podniky a zemědělce bude profitovat také místní ekonomika a služby. Tím dojde k udržení života a mladých perspektivních lidí na venkově.

KSČM

• KSČM dlouhodobě podporuje rovnoměrný rozvoj regionů, připravila speciální programy ve státním rozpočtu pro bytovou výstavbu a rozvoj infrastruktury malých obcí. Je tak pro předcházení vylidňování venkova. Požaduje zachování dostupné sítě veřejných škol a zdravotnických zařízení, podporuje vznik pracovních míst rovnoměrně v regionech a chce zabránit vzniku vyloučených lokalit.

• Naším cílem je zajistit i občanům na venkově stejné podmínky pro život jako městskému obyvatelstvu, tedy vytvářet pracovní místa v blízkosti bydliště, usilovat o zachování drobných živností, zejména v malých obcích, a v případě, že to nejde, organizovat dostupnou veřejnou dopravu tak, aby se obyvatelé venkova mohli dostat bez problémů do zaměstnání, do škol, k lékaři či za kulturou. Pod patronací veřejného sektoru je nutné rovněž zajistit možnost nákupu základních potravin v místě a dostupnost vzdělání a zdravotnických zařízení.


Žádné komentáře:

Okomentovat