Alpskou zemi Švýcarsko používáme často jako vzor, jak dobře bychom se mohli mít, kdybychom to měli uspořádané tak jako tam. Mají malé daně, úsporný stát, samosprávu, referenda, tradice i novoty zároveň, Švýcaři jsou bohatí.
Švýcarsko je vnímáno jako pravicově orientovaná země. Švýcarský daňový systém je však dramaticky daleko levicovější než český, a to ve veškerých segmentech přímých daní; navíc obsahuje některé daně, které u nás jsou považované skoro za zakázané - pokud je někdo zmíní jako téma, dostane od ekonomů-amatérů (většinou příznivců ODS) okamžitě nálepku socialisty a komunisty. Daň z bohatství, z prodeje nemovitostí nebo z dědictví je v silně solidárním Švýcarsku samozřejmostí.Tam kde Švýcarsko vybírá “daně od bohatých”, ulevuje na nepřímé dani, jíž je daň z přidané hodnoty. DPH tím, že je rovná a bez jakýchkoli úlev pro chudší, dopadá právě silně na ně. Základní spotřebu (potraviny, oblečení, bydlení, energie) si nemůže odpustit nikdo, a protože nízkopříjmová část populace jede s malou nebo i žádnou rezervou, je pro ni velmi nízké DPH extrémní úlevou. Velmi podstatným rozdílem je i progresivní zdanění příjmů jednotlivců: Švýcaři takřka nezatěžují nízkopříjmové a posouvají těžiště daní k vysokopříjmovým. Křížově to potvrzuje propastný rozdíl ve zdanění práce (22% vs 43%) - Švýcaři víc zdaňují oblast kapitálu, o to méně pak mohou zdanit práci. Funguje to.
Švýcarsko vybírá skutečně od občanů menší část národního produktu na daních, parametr “veřejný rozpočet vůči HDP” je zde 35% oproti našim 45%.
Každý Švýcar zaplatí do státního rozpočtu ročně 700 tisíc Kč, Čech jen 257 tisíc.
Důležitou daňovou položkou je daň z přidané hodnoty - procento, které si stát “přirazí” ke každému prodaného zboží nebo provedené službě a které vždy zaplatí koncový uživatel. U nás je základní sazba 21%, ve Švýcarsku je DPH 8%.
Daň z příjmů fyzických osob se mění podle příjmů. Švýcarsko vybírá peníze tam, kde je jich nejvíc. Lidé s nízkými příjmy platí cca 1.5%, středněpříjmoví okolo 10%, vysocepříjmoví pak k 25%. Pro srovnání, v ČR ta procenta jsou 5%, 12% a 15%. Švýcarský stát neodírá chudý lid, ale vybere si peníze hlavně od bohatých.
Další pohled pak tvoří úroveň zdanění práce: Švýcarsko 22%, Česká republika 43%.
Zajímavá je i daň ze zisku právnických osob, tedy firem. Rozpětí je mezi 11-24%, přičemž systém je opět značně progresivní, tedy více vydělávají firmy platí procentuálně výrazně více.
Daň z bohatství! Něco, co Češi vůbec neznají a pokud by to někdo zmínil, nastane běsnění o “komunismu”. Švýcaři, vzor kapitalismu, ji ovšem mají. Platí se každoročně jako díl z vašeho osobního bohatství a je opět silně progresivní, tedy zasahuje bohaté i procentuálně daleko více (rozpětí je 0%-0.8%). Ano, čtete správně, Švýcar platí ze svého osobního bohatství každý rok
Roztomilou švýcarskou specialitou jsou církevní daně; nejsou ve všech kantonech, ale jste-li tam příslušník některé z církví, platíte povinně církevní daň. Katolíci platí o polovinu víc než protestanti!
Zvláštní kapitolou je švýcarské referendum, po něm mnoho Čechů volá. Kdyby u nás bylo zavedeno podle švýcarského vzoru, určitě by s ním jako první byli nespokojeni právě ti, co o něm rádi mluví. Referendum švýcarského typu je úplně něco jiného než několik souhlasných názorů na sociálních sítích.
Žádné komentáře:
Okomentovat