Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

úterý 7. února 2023

940 ovcí zahynulo na přání ochránců přírody

 V roce 2022 bylo v Tyrolsku nalezeno 413 mrtvých ovcí a 527 ovcí zmizelo. Celkem 940 ovcí bylo zabito vlky, medvědy a šakaly. Je to o 50 procent víc než v roce 2021. Výše škody byla vyčíslena na 235.000 eur. 

Bylo zjištěno, že 86 procent zabitých ovcí mají na svědomí vlci, 10 procent medvědi a 4 procenta zlatí šakali.  Vzhledem k k tomu, že zabitých hospodářských zvířat každým rokem přibývá, je alpské zemědělství už ohrožováno jako celek. Situace vyžaduje rychlé řešení, nechala se slyšet tyrolská vláda. V minulém roce vydala tyrolská vláda povolení k odstřelu 5 vlků, kteří napáchali ve stádech ovcí nejvíc škod. Kvůli protestům a soudním tahanicím ze strany ochránců zvířat nebyl zlikvidován ani jeden z nejnebezpečnějších vlků. Nyní vláda vydala nařízení, podle něhož je odstřel vlků tajný, jména lovců nesmí být zveřejněna.

Země Tyrolsko podporuje výstavbu plotů a všechna opatření na ochranu ovcí. Bylo v loňském roce postaveno 115 km plotů, přesto je to málo. PLoty lze stavět v nížinách, nikoli ve vysokohorském prostředí. Podle dosavadních zkušeností k bezpečnému uhlídání stáda v noci je třeba nejen vysoký plot, ale také několik pasteveckých psů a dva lidé.

Na náhradách za škodu, nikdo nevydělá. Za jednu zabitou ovci dostávají majitelé 114 eur  (2.700 Kč), kdežto za prodaná jehňata dostává průměrně 130 eur (3.100 Kč). Za prodej chovné ovce dostane majitel 400 eur (9.500 Kč). V Tyrolsku je na pastvinách asi 70.000 ovcí. Náklady napastevní chovy prudce rostou, ubývají zkušení ovčáci. Na straně horských pastvin je větší část rakouské veřejnosti, takže státní orgány nemohou škody přehlížet.

Žádné komentáře:

Okomentovat