Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

úterý 14. února 2023

Ekologické zemědělství s mnoha otazníky

 Vláda Dolního Saska dnes chce předložit plán ochrany rostlin. Slibuje si šetrné zacházení s životním prostředím. Ministryně zemědělství Miriam Staudte a ministr životního prostředí Christian Meyer (oba Bündnis90/Zelení) chtějí, aby se na dolnosaských polích používalo méně syntetických pesticidů. Konvenční prostředky sice chrání zemědělské plodiny před pleveli a škůdci, ale poškozují životní prostředí.

V současnosti už existují ekologické zemědělské závody, které se zbavily chemických přípravků na ochranu rostlin. Používají pouze látky, které se běžně vyskytují v přírodě, což jsou sulfáty mědi a zinku. Proti živočišným škůdcům polních plodin ekologové používají bakterie, houby a roztoče. S pleveli bojují mechanicky, orbou, kypřením, plečkováním.

Vzhledem k tomu, že výnosy jsou v ekologickém hospodaření nižší o 50 až 60 procent, po jeho zavedení v celém Německu, stačilo by domácí zemědělství zásobit potravinami jen 64 procent obyvatelstva, zbytek by musel být zajištěn dovozem ze zahraničí.

Dalším důvodem k odmítání ekologického zemědělství je otázka zemědělské půdy, které je nedostatek už  při současném intenzivním využívání. Při omezení chemických přípravků musí automaticky cena orné půdy stoupat, což by mělo vliv na zvýšenou cenu potravin. 

Konvenční zemědělci z venkova se vědátorům smějí, dokazují, že širokoplošně omezovat agrotechniku už nelze. Vyžadují nové technologie, například senzory, které zjišťují, kolik která rostlina potřebuje živin nebo na roboty, které s naprostou přesností vyhledají a zničí určené plevele. 

Žádné komentáře:

Okomentovat