Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pondělí 7. října 2024

Přejdou voliči od Babiše k Maláčové?

  Sjezd socdem naznačil, že socialisté by se chtěli vrátit do sněmovny, kde nejstarší česká politická strana výrazně chybí. Socialisty zřejmě povzbudily krajské volby. Volební účast v krajských volbách byla nižší než ve volbách minulých. Vládní koalice prohrála boj o krajské mandáty o více než 300 tisíc hlasů. Převládají ještě emoce, nebo voliči ANO vycházejí z fakt? 

Informovaný volič volí do krajských zastupitelstev, volí svou reprezentaci, zajímá se tedy o ty, koho volí, a o jejich program. Části voličů ANO, možná volí značku, ať za hnutí kandiduje kdokoliv, ale většina volí rozumem. Tím vlastně volí i ti, co k volbám nepřišli.
Proti vysvětlení „nepřišli“ hovoří i příklad jižních Čech a jižní Moravy, kde suverénně vyhráli hejtmani – Martin Kuba (ODS) a Jan Grolich (KDU-ČSL). V obou krajích byla menší volební účast než v minulých volbách, přesto oba hejtmani posilovali. Martin Kuba dokonce získal absolutní většinu a bude vládnout sám. Kuba, který byl už před volbami velmi přesně sociologicky poučen o tom, co republiku čeká, totiž že se blíží „bleděmodrá cunami“, to řekl velmi jasně: „Volili nás i lidé, kteří nás nikdy nevolili.“ Neplatilo tedy, že voliči ODS nepřišli, ale naopak přišli i jiní lidé, kteří tuto „Kubovu ODS“ volili. Kubu volili hojně příznivci KDU a TOP09 - někteří ani nezpozorovali, že ODS kandiduje sama, nikoli v koalici Spolu.  
Ani volba ANO není ryze fanaticky sektářská, tedy volím spasitele, nezajímám se o to, co dělá. Voliči ANO ve většině hodnotí praktický výkon politiky, nepoužívají přitom samozřejmě žádná významná vědecká data, ale jen svůj rozum a jakýsi svůj vnitřní „cit pro spravedlnost“, většinou související se vztahem k vlastnímu já, které posuzuje politiku podle toho, jak dobře se mám. Když se mám dnes trochu hůř (cítím to, vidím, nemusí mě nikdo přesvědčovat a nic mi vykládat), musí to přece být tím, že ti kdo vládnou dnes, to dělají hůře než ti, kdo vládli předtím.
V boji proti „sektářské“ politice ANO vznikla „sektářská“, nikoli všeobecná politika mířící na každého občana, kterého je třeba přesvědčit. ANO možná přitahuje lidi, kteří touží po starostlivé moci.
Pětikoalice dostala na frak zejména v této disciplíně – ve vztahu k voličům, ke všem voličům, nikoli jen těm, co mají stejný dres jako ona. Byla to lekce v pojetí politiky. Ta je – zdá se i z příkladů na jihu Česka a Moravy – opravdu jinde než v rigidním pravo/levém a vyprávění o hodnotách, které spojují a rozdělují různé politické kmeny. Pětikoalice by potřebovala praktickou a celoplošnou politiku, nikoli jen plány pro vlastní kmen, který to už, jak tvrdí sociologové, vlastně vůbec nebaví, protože cítí, že to není realita…
Bude těžké tento stereotyp do velkých parlamentních voleb změnit, ale pokud se to stranám 5K nepovede, vyhraje ANO se stejným náskokem i příští sněmovní volby. Obrázek s nějakými smějícími se lidmi, mladými lidmi, a je tam napsáno: „Jsme socdem, jako na Západě!“. Co tím je vlastně míněno „jako na Západě“? Na Západě sociální demokracie vládne velkým městům a volí ji mladí a vzdělaní lidé. U nás měla sociální demokracie voličské zázemí v maloměstských důchodcích, kteří poté co ČSSD se připojila na antisociální politiku ODS a tunelování státních peněz přešli na stranu Babišova ANO. Hříchy vůdců strany se snadno nezapomenou.


Žádné komentáře:

Okomentovat