Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

čtvrtek 6. února 2025

Brutální Trump se mstí levici v USA

 Opatření Donalda Trumpa nabývají temných obrysů. Zastavení zahraniční pomoci USA ve výši 64 miliard dolarů vyvolalo otřesy na všech kontinentech. Najednou klesly celosvětově dostupné prostředky na mezinárodní rozvojovou pomoc o více než 25 procent.

Nespočet projektů a celých organizací je na pokraji krachu. Hlavními postiženými oblastmi jsou boj proti HIV a malárii, očkovací programy na globálním Jihu a omezování hladomorů.

40 z 64 miliard mělo jít do rozpočtu agentury USAID, což vzbudilo Trumpův zvláštní hněv. S platností od tohoto víkendu má většina z přibližně 10 000 zaměstnanců dovolenou; ti, kteří pracují v zahraničí, mají 30 dní na návrat do Spojených států. Celkem má USAID 60 kanceláří v jednotlivých zemích, většinou pod záštitou příslušných ambasád. Podle zpráv chce nová administrativa podřídit USAID ministerstvu zahraničí.

To, co vypadá jako slepé dílo zkázy hyperagresivního dítěte, nesmyslné a nehumánní, má nicméně strategické jádro. V očích Trumpovy komunity je USAID mincí se dvěma stranami: světlou stranou, obrácenou ke světlu, v jejímž jménu Amerika dodává potraviny a léky nejchudším na světě. Světlou stránkou je Amerika, která vrtá studny, staví školy a mosty a šíří západní civilizaci a hygienu do všech koutů světa. Z Trumpovy perspektivy je tui  druhá strana, odvrácená od světla, vlk v rouše beránčím. Jde o platby USAID (a další zahraniční pomoc), které neprospívají ani nemocným, ani hladovým, ale spíše politicko-ideologickým cílům. A jde o platby příjemcům, kteří jsou více než finančně zdatní. Například do mediálních společností doma i v zahraničí.

Zprávy o pochybných peněžních tocích od té doby raší jako houby v podzimním dešti. Podle ředitelky Ukrajinského institutu masových informací Oksany Romaniuk závisí přežití ukrajinských médií téměř z 90 procent na zahraničním financování, především z USA přes USAID. Podobné závislosti jsou hlášeny z Gruzie. Do jaké míry USAID ovládá celé investigativní sítě, už na přelomu roku odhalila americká platforma OCCRP.

Je zřejmé, že hněv „narušitelů“ kolem amerického prezidenta a jeho spolubojovníka Elona Muska je namířen především proti „probuzené“, levicově liberální agendě, která po léta sloužila jako objekt nenávisti a pohrdání pravicovou Amerikou.

Ilustrují to projekty financované USAID, které Bílý dům uvádí jako příklady pod názvem „Plytvání a zneužívání“: 1,5 milionu dolarů na „Podpora rozmanitosti a rovnosti na pracovišti a ve světě podnikání v Srbsku“; 47 000 dolarů za „transgender operu“ v Kolumbii; 32 000 dolarů za „transgender komiks“ v Peru; dva miliony dolarů na operaci změny pohlaví a „LGBT aktivismus“ v Guatemale.

Nová administrativa rovněž odsuzuje spolupráci s geopolitickými či ideologickými odpůrci. Miliony dolarů putovaly do EcoHealth Alliance, která se podílela na výzkumu korony v čínském Wu-chanu. Údajně také financovala statisíce jídel pro bojovníky přidružené k Al-Káidě v Sýrii, stejně jako „stovky milionů dolarů“ na zavlažovací kanály, zemědělské vybavení a hnojiva pro pěstování máku a výrobu heroinu v Afghánistánu.

Analogie k debatě ve Spolkové republice Německo jsou zřejmé. S přibližně 38 miliardami dolarů je Německo druhou největší dárcovskou zemí pro mezinárodní rozvojovou pomoc. V Německu je také ostrá kritika, opět převážně zprava. Euromiliony za cyklostezky v Peru jsou klasika, plýtvání ve jménu nereálného zeleného idealismu.

Není pochyb o tom, že němečtí daňoví poplatníci také financují „probuzenou“, převážně levicově liberální agendu: LGBT aktivismus v nezápadních společnostech; Omezení svobody projevu ve jménu „ověření faktů“; „Podpora demokracie“ v zahraničí s cílem posílit prozápadní, proevropské strany a politiky.

Feministické zahraniční politice, která do takových projektů také investuje velké sumy peněz, je třeba přičíst alespoň čestnou otevřenost. Ideologie se neschovává za zdánlivě filantropické položky rozpočtu.

Trump a Musk jsou nyní v procesu rozbíjení tohoto systému – svým vlastním, velmi americkým a velmi brutálním způsobem se Evropa nemůže nic naučit z brutálního způsobu, ale možná se může poučit ze základního motivu. Co když všechny peníze vynaložené na levicově-liberální agendu neučinily svět lepším, nebo snad dokonce odlišným?

Ukrajinka Oksana Romaniuk vidí hlavní rizika v „oslabení demokracie a demokratických institucí na Ukrajině“.

Okamžik! Neznamenalo by to naopak, že na Ukrajině a možná i v mnoha dalších zemích pouze západní, především americké financování udržuje zdání demokracie a demokratických institucí při životě? Pokud by tomu tak skutečně bylo, nejenže by byly promrhány miliardy dolarů – motiv Donalda Trumpa k zásadnímu přepracování této části systému by byl zpětně legitimizován.



Žádné komentáře:

Okomentovat