Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

čtvrtek 20. února 2025

Stopy Fialovy vlády v Geen Dealu a v tvrdých ekologických opatřeních.

 Pokud se za předsednictví v EU Fialova vláda angažovala mnohem více, než bylo třeba, tak to byl balíček Fit for 55, který zahrnuje tvrdá opatření, která mají vést k dosažení uvedeného průběžného cíle snížení emisí k roku 2030 (tj. oněch nejméně 55 %). Naše předsednictví dotáhlo přibližně polovinu návrhů z tohoto balíčku do fáze politické dohody EP a Rady (reforma EU ETS, emisní normy pro automobily a dodávky, sdílení úsilí, CBAM, Sociální klimatický fond, LULUCF) a další dva návrhy do fáze přijetí vyjednávací pozice Rady (energetická náročnost budov, emise metanu). 

Když došlo k dohodě o zákazu prodeje aut s klasickými spalovacími motory od roku 2035, ministr Josef Síkela se nechal slyšet: „Tato dohoda připraví podmínky pro moderní a konkurenceschopný automobilový průmysl v EU. Svět se mění, ale je nutné, abychom stále byli v čele inovací. Věřím, že tento technologický přechod lze využít v náš prospěch.“ Dohodu o reformě trhu s emisemi vicepremiér Marian Jurečka komentoval tak, že tato „představuje vítězství pro klima i pro evropskou politiku v oblasti klimatu. … Můžeme teď s jistotou říci, že EU díky této ambiciózní legislativě dostála svým slibům a dostala se celosvětově na přední místo v boji proti změně klimatu.“

Když končilo české předsednictví, dočkali jsme se pochvaly od Franse Timmermanse, který prohlásil, že zřídka viděl předsednictví, které bylo úspěšnější, cílevědomější a profesionálnější. Je však také známo, že ČR jako hlavní tahoun této politiky nebyla. Naše reprezentace byla spíše ve vleku událostí a nebyla v postavení, aby se lavině klimatického radikalismu hlavního proudu zemí EU dokázala vzepřít.

Ukazuje se, že Češi Green Deal nechtějí, že toto sousloví dnes má špatný zvuk, budí nevoli, zní málem jako nadávka. Politici to cítí a nechtějí se k němu hlásit. Diskusemi, kdo za to může, bychom neměli ztrácet čas a energii. Nyní je důležité společně napříč stranami pracovat na co nejrychlejším prosazení zastavení Green Dealu. Každý další rok je ztrátou a vede k prohlubování škod na ekonomikách členských států.

Žádné komentáře:

Okomentovat