Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

čtvrtek 16. ledna 2014

Jak stavy divokých prasat snižují v Německu.

V minulém loveckém roce bylo v Německu uloveno 644.233 divokých prasat. Uvedl to Německý lovecký svaz. Jedná se o druhý největší úlovek divočáků v historii. Je to o 26 procent víc , než je průměr posledních pěti let.

Zvýšený odstřel byl zásluhou toho, že lovci uposlechli vedení svazu a likvidaci černé zvěře si vzali jako domácí úkol. Hrozí totiž nebezpečí, že tito adaptabilní všežravci se mohou během roku rozmnožit na trojnásobný počet. V porovnání s pětiletým průměrem došlo v lovecké sezóně 2012-2013 k zvýšenému odstřelu srnců o 7 procent, jelenů o 16 procent a daňků o 17 procent.

Německý lovecký svaz viní z porušení rovnováhy v přírodě energetickou politiku německého státu. "Není možné vyrábět energie na úkor rozmanitosti přírody, " říká předseda svazu Dr. Wolfgang Bethe. Divoká prasata likvidují zajíce, křečky a na loukách hnízda ptáků. 

Německý lovecký svaz navrhuje inteligentní přístup k ochraně přírody a ekologizaci v souladu SZP, která se chce ozelenění EU. Určitě by to bylo pro zemědělce atraktivní.  Na prvním místě je odstranění byrokratických překážek. Ideální by bylo, kdyby v budoucnosti byly ekologické plochy normálně obhospodařovány a výroba bioplynu byla bez použití chemických přípravků.

Německý lovecký svaz rázně říká "ne" žádosti ekologů, aby odstřel divokých prasat byl zastaven. "Výsledkem takového zákazu by bylo, že tam, kde je dneska 100 divočáků, za rok by jich bylo 330," řekl Dr. Bethe, "během dvou let bychom měli v zemi o 3 miliony divokých prasat víc." 

Dr. Bethe jako veterinární lékař upozorňuje na další nedozírné následky, které by přemnožení divokých prasat mohlo mít. Divoká prasata jsou přenašeči nemocí a parazitů. Sama jimi netrpí, ale mohou likvidovat chovy domácích prasat. To může způsobit katastrofy v chovech domácích prasat. Zákaz vývozu vepřového masa by byla těžká rána německé ekonomice. 

Žádné komentáře:

Okomentovat