Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pátek 31. ledna 2014

Úpadek zemědělství začíná být na pováženou.

Zatímco produkce zemědělských výrobců v roce 2013 klesala čtyřikrát rychleji než celek ekonomiky, jejich ceny pokračovaly v opačném trendu. U mléka vzrostly dokonce o 7,8 procenta, tedy pětkrát rychleji než celková inflace (1,4 %). Je to silný argument pro skutečnou realizací strategií, které zatím jen na papíře mluví o podpoře živočišné výroby a hlavně větší potravinové soběstačností republiky. Kdo se nesveze autem, může jít pěšky, ale kdo se nenají…, píše dlouholetý šéfredaktor Ekonomu Zbyněk Fiala na portálu vasevec.cz.

Mléko se zdražuje, ale produkovat mléko se nikomu nechce. Počet krav nadále klesá. Čísla nalezneme v čerstvých statistikách ČSÚ o výsledcích zemědělské výroby za poslední čtvrtletí a celý rok 2013.

České zemědělství se stalo dodavatelem monokulturního zrní, kterým vymrskává půdu a je zcela odtrženo od přirozeného cyklu se zapojením živočišné výroby, tedy i organických hnojiv. To je osvědčený model pro pád civilizací. Jsou obavy, že vybydlenost krajiny brzy dosáhne takové úrovně, že vznikne potřeba masově se stěhovat do jiné země.

Zachraňují nás evropské dotace za nečinnost, takže část zemědělské půdy leží ladem a je uchráněna před průmyslovým zemědělstvím, reprezentovaným především Agrofertem Andreje Babiše. Hrubá zemědělská produkce na hektar zemědělské půdy ve stálých cenách klesla ze 25 040 Kč (1990) na 17 367 Kč (2009).

Pokud jde o skot, dlouhodobý trend vykázal pokles stavů z 3,5 milionu kusů v roce 1990 na 1,4 milionu kusů v roce 2012.  Něco z toho pokryla vyšší užitkovost, takže produkce mléka klesla ze 4,8 miliardy litrů (1990) jen na 2,7 miliardy litrů, to je o 43 procent.

Ministerstvo zemědělství slíbilo v letošním roce více peněz na chov krav, ovcí a koz (stejně tak chmele a brambor na škrob). Dotace se zvednou na maximální výši 6,5 procenta vnitrostátního stropu pro přímé platby.

Je však otázka, jak to ovlivní pokles organického hnojiva v půdě, protože živočišná výroba se většinou zachovala jen v té nejprimitivnější podobě, kde mrva je odpadem nebo maximálně surovinou pro bioplynky.

Pro pragmatické zemědělce v nížinách i podhorách je možná dnešní způsob zemědělství přínosný, ale z hlediska udržitelnosti a přínosu pro stát je naprosto zničující. Pokud se v oblastech s vysokou nezaměstnaností, z dnešního pohledu bezvýchodnou hospodářskou perspektivou,
nevytvoří prostor pro organickou produkci a pro utváření družstev malozemědělců, která budou zemědělskou produkci v regionech zpracovávat a prodávat, může při jakémkoli mezinárodním konfliktu být závislost země na evropských dotacích být tragická.

Rekordní nezaměstnanost, pokles reálných mezd, zvyšováním cen potravin a zvyšováním počtu lidí ohrožených chudobou to je soudek prachu. Řepka na kolchozních lánech možná nakrmí John Deery, ale co nakrmí lidi?












Žádné komentáře:

Okomentovat