Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pondělí 12. ledna 2015

Není masakr v Charlie Hebdo trestem za elitářství některých regionů v EU?

Jedna mapa Evropy ukazuje, jak je který region EU bohatý. Žlutá barva označuje chudé regiony, zelená průměrné a modrá bohaté, které produkují až 125 procent průměrného HDP v EU,

Výsledek vypadá, jako že kdosi vzal široký štětec namočený do purpurové barvy, začal u Florencie, protáhl ho Alpami, západním Německem a Nizozemí, kolem Dánska mu trochu došla barva, ale pak vybarvil purpurově většinu Skandinávie.

Životní styl těchto purpurových regionů je to, na co Evropa aspirovala, když nejprve přijala společný trh a pak euro. Projekt funguje tak, že tento projekt elitního ústředního bloku bohatých regionů se má stát ideologií EU, evropskou kulturou, jíž všichni ostatní mají respektovat a řídit se jí. Bohaté regiony si prostě chtěly přivlastnit právo na rozhodování o životní úrovni v regionech ostatních. Slovo solidarita,  které mělo stát u základů evropské federace se jaksi stalo nežádoucím. EU prý potřebuje bohaté a chudé regiony.

Bruselské panstvo je ovšem odříznuté od dění v ulicích. Už krize v eurozóně jako první začala ničit představy několikarychlostní EU. Nynější vlna odporu proti islámskému terorismu nutí vznést otázku, co to vlastně měla být ta společná evropská kultura, ze které se všichni mají radovat. Politika rozdílného utahování opasků sice nakreslila na mapě Evropy horizontální čáry, přes které solidarita neplyne, ale skutečnost je jiná, život Evropanů neplyne podle bruselských vizí o evropské kultuře. Nezaměstnanost v Německu tento týden dosáhla rekordního minima 6,5 procent, kdežto nezaměstnanost mladých lidí v Itálii - i v té purpurové zóně - dosahuje 43 procenta. Jestliže vyvraždění redakce časopisu Charlie Hebdo mělo za cíl vyvolat v Evropě kulturní válku, nemohlo to být lépe načasováno. (Jiří Krž, 12.1.2015)




Žádné komentáře:

Okomentovat