Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

středa 21. ledna 2015

TV Šlágr podlehla době. Skladník vzpomíná.

K  dnešnímu textu mě přinutil monitor, na němž se místo TV Šlágr objevila zelená karta s třemi vyceněnými lidmi a oznámením, že šlágr byl zhltnut nějakým novým operátorem. Víc jsem nepátral, ale mám dojem, že čarodějovi a čarodějnici nestačí provize z prodaných CD a DVD, že chtějí ještě nějak zpoplatnit i ty diváky, kteří nic nekupují. Možná jich najdou dost. Mimo mne.

Budu se muset vydat za jedním svým známým, o kterém jsem se zde už zmiňoval, abych se dozvěděl něco přesnějšího. Ten člověk se sice vzteká, když mu přestane  jít některý televizní program, potom odjede do Prahy k tomu svému operátorovi (možná, že je to jen nějaký dealer), zaplatí pár stokorun a raduje se po příjezdu domů, že už mu program zase funguje. Může tedy sledovat televizní zprávy, hlavně debaty Jílkové, Moravce a dalších. Radit mu ovšem nebudu, bylo by to zbytečné, jen bych ho podráždil. Mimo dálkového ovladače televize a řízení auta odmítá se učit ovládání jakékoliv jiné techniky. Má sice už asi 10 let mobilní telefon, u kterého umí stisknou puntík na příjem hovoru. Když někomu telefonuje pořád vyťukává čísla podle telefonního seznamu, který má v sešitě. Na radu, že může mít v mobilu vlastní seznam, zařve, že není malý kluk, aby si hrál s puntíky. O psaní SMS nebo pořízení počítače je lepší se před ním nezmiňovat.

Mluvil jsem s ním před vánocemi, krátce poté, co se vrátil z Itálie, kde má příbuzné. Tvrdil, že řízení auta na takovou vzdálenost pro něj není problém, zvláště v Rakousku, že je to vlastně relaxace. Žádné závody, když se mu někdo přilepil na kufr nebo předjížděl v zatáčce, tak to prý byl stoprocentně český řidič. A ta nedělní pohoda všude, když jsou zavřené obchody.

Připomněl mi diskusi, která se u nás vede. Jestli zakázat prodej o svátcích. V okolních zemích se o svátcích a nedělích neprodává a vůbec to lidem nevadí, nikdo kvůli tomu hladem neumírá. Pokud  vím, neděle byla ve starověku zřízena na ochranu pracujících lidí, aby měli alespoň jeden den v týdnu na odpočinek, protože jinak by je panstvo dřelo bez odpočinku. Kvůli tomu také byly stavěny kostely, aby si tam lidé odpočinuli a přišli na jiné myšlenky, než je práce. Dneska je to z tou prací všelijaké, skoro všichni si ztěžují na pracovní tempo, přestože ti největší křiklouni při něm sedí na židli v klimatizované místnosti nebo v autě.

Trochu výjimkou jest ministr zemědělství, který se velmi zalíbil novinářům, protože na rozdíl od Babiše umí odpovědět na všechno. Babiš zase tvrdí, že je výjimka, že není obyčejný politik. Řekl bych, že se mýlí, i když zatím nedělá velké škody. Předcházet škodám chtějí i v Babišově pelhřimovském agrokombinátu, kde zavedli noční hlídky v kravínech. Poučit se z minulosti, například z protektorátu, kdy byly hlídky všude, nemusí být na škodu.

Odhaduji, že tento Babišův kolchoz dnes zaměstnává na 100 ha jednoho člověka. Pamatuji, že v JZD o velikosti 250 ha bylo zaměstnáno nejméně 50 lidí. Tenkrát nebyly drahé stroje a všechno se dělalo ručně. A výsledek_? Lidé sice měli 400 korun za měsíc, plus výnosy ze záhumenkového hospodářství (většinu potravin živočišného původu) ale byli poměrně spokojeni, protože na tom byla celá vesnice stejně. Dneska nejsou v zemědělství lidé, ale jsou ve vesnicích nezaměstnaní, jimž se vyplatí žít ze sociálních dávek. Polovina lidí na vsi se ani nezná - závidí a mračí se skoro všichni.

Zahradníček Josef

Žádné komentáře:

Okomentovat