Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

sobota 3. prosince 2022

Nedostatek pohybu platíme ze státní kasy

Během období pandemie došlo k mírnému nárůstu lidí, kteří alespoň občas sportují. Zvláště vzrostl zájem o aktivity, které je možné dělat doma – třeba jógu nebo pilates. Mladším lidem do 34 let tento trend částečně vydržel, takže i po skončení koronavirové krize sportují více než dříve. U starší části populace šlo však jen o dočasný výkyv a sportovní návyky z období pandemie jim bohužel nevydržely,“ vysvětluje Miroslav Rech z CEO společnosti MultiSport Benefit, která provozuje oblíbenou MultiSport kartu.

Úbytek sportovců může navíc prohloubit aktuální ekonomická situace. Již v roce 2021 se setkalo se zdražováním sportovišť 37 % dotázaných. Kvůli vysokým cenám energiím k němu budou nyní přistupovat nebo již přistoupily všechny sportovní areály z partnerské sítě MultiSport a nejspíše téměř všechny v ČR. Na Čechy zároveň dopadá i vysoká inflace, takže vymýšlejí, na čem ušetřit.

„Úbytek pohybu v České republice je celospolečenský problém, který může současná situace hluboce prohloubit. Pohyb je totiž nedílnou součástí zdravého životního stylu a jeho nedostatek může vést k celé řadě zdravotních problémů. Češi se navíc podle průzkumů snaží spořit i na jídle. To bohužel v mnoha případech znamená, že se budou stravovat méně zdravě. V kombinaci s omezením sportovních aktivit to může vést k celkovému zhoršení zdravotního stavu české populace,“ upozorňuje nutriční terapeutka Šárka Knížková z 1. Lékařské fakulty UK.

Dopady úbytku pohybu v České republice mají velice konkrétní podobu. Celkové výdaje na zdravotní péči dosáhly již v roce 2020 hodnoty 526 miliard Kč, tedy přes 9 % HDP. 

„Pokud by měli Češi více pohybu, bylo by možné snížit náklady na zdravotní péči o 25 až 30 procent. Ušetřili bychom tedy cca 150 miliard korun. Česká republika má velmi vysokou spotřebu léků na obyvatele a také nejvyšší frekvenci návštěv lékařů v Evropě. Větší míra pohybu by mohla snížit užívání léků až o třetinu. " komentuje profesor Václav Bunc z Fakulty tělesné výchovy a sportu UK.

Starost o vlastní zdraví přitom není podle výsledků MultiSportu tím, co by Čechy motivovalo k pohybu. Ubývá totiž lidí, kteří cvičí kvůli lepší kondici nebo aby lépe vypadali. Stále více Čechů naopak sportuje kvůli snížení stresu nebo aby se cítili psychicky lépe. Nejčastěji jim naopak v pohybu brání nedostatek času nebo motivace. 

Podpora sportu je v současné době nesmírně důležitá. Jasně se totiž ukazuje, že pokud budeme šetřit právě na zdraví a pohybu, draze za to zaplatíme.“ uzavírá Rech. 

Žádné komentáře:

Okomentovat