Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

úterý 13. února 2018

Babiš dostal úřední potvrzení, že byl agentem StB

Český premiér Andrej Babiš po šiestich rokoch definitívne prehral súdny spor s Ústavom pamäti národa o tom, či je oprávnene vedený vo zväzkoch ŠtB. Rozhodol o tom Krajský súd v Bratislave, ktorý sa sporom zaoberal po minuloročnom vrátení celého prípadu na začiatok, čo nariadil ústavný súd.

"Pre nás a pre Ústav pamäti národa to znamená, že kauza Babiš je právoplatne a definitívne uzavretá. V súčasnosti neexistuje žiadne rozhodnutie súdu, ktoré by hovorilo, že Andrej Babiš je vedený ako agent Štátnej bezpečnosti neoprávnene," komentovali výsledok sporu právnici z advokátskej kancelárie Poláček & Partners, ktorí ústav donedávna v spore zastupovali.

Babiš už po októbrovom rozhodnutí ústavného súdu avizoval, že zažaluje slovenské ministerstvo vnútra. Nepáčil sa mu výrok ústavného súdu, že ak by aj bol Babiš vo zväzkoch neoprávnene, ÚPN za to nezodpovedá, hoci archív ŠtB spravuje. Ministerstvo vnútra ešte v polovici jenuára pre SME povedalo, že žiadna taká žaloba mu neprišla.

Babiš počas celej kauzy trval na tom, že s komunistickou tajnou službou nemal nič spoločné, hoci ho vo svojich zväzkoch viedla ako agenta. Naopak, ÚPN v spore dlhodobo poukazovala na to, že Babiš je v jej zväzkoch riadne vedený, a to ako agent s krycím menom Bureš. Ústav súdom poskytol 229 dôvodov, prečo by mal spor vyhrať.

Dôverníkom ŠtB sa Babiš stal podľa jej dokumentov v roku 1980, o dva roky neskôr ho tajná polícia získala na spoluprácu ako agenta. Spoluprácu ukončila v roku 1985, keď československý podnik zahraničného obchodu Petrimex vyslal Babiša do Maroka.

Keď sa po úspechu vo voľbách Babiš mal stať v roku 2014 ministrom, v Česku víťazná koalícia menila služobný zákon, lebo mu chýbalo lustračné osvedčenie. V minulosti bola prax taká, že ľudia zo zoznamov spolupracovníkov komunistickej ŠtB bežne žalovali ÚPN a súdy im neraz dávali za pravdu. Ústav tak už prehral asi dve desiatky zo zhruba 40 sporov.

Toto pravidlo však zmenil ústavný súd, ktorý ústav oslobodil od zodpovednosti za bezchybnosť údajov v zoznamoch.

„ÚPN nie je pasívne legitimovaný, a to z hľadiska zodpovednosti za neoprávnenú evidenciu, ani z hľadiska zodpovednosti za zverejnenie tejto evidencie,“ povedal predseda trojčlenného senátu ústavného súdu Ladislav Orosz. Zverejniť archívne dokumenty po ŠtB ústavu prikázal zákon.

Keďže rozhodnutie ústavného súdu prišlo týždeň pred českými parlamentnými voľbami, Babiš tvrdil, že nešlo o náhodu.

Žádné komentáře:

Okomentovat