Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

sobota 3. února 2018

Souboj Drahošovy Prahy se Zemanovým zbytkem republiky je zavádějící

Teď po prezidentských volbách se mluví o tom, že je česká společnost rozdělená na Prahu a venkov, i když z výsledků voleb to jednoznačně není vidět. Proč se to takto zjednodušuje?

Protože je to velmi lákavé a někomu se to hodí. Každý spor přitahuje diváky, především sympatizanty té bližší a bojovnější strany. Volby a různé průzkumy veřejného mínění sice dokážou obyvatelstvo rozdělit, ale praxe není tak jednoznačná. Ani politické smýšlení občana není jednoduché. V případě volby prezidenta platí sice do jisté míry, že se volební preference mění ve vztahu k území a k velikosti obce, ale není to tak, že vítěz vyhraje absolutně, že by měl sto procent.

Lidé, kteří mají problém vnímat a analyzovat fakta, volí strany, které mají jednoduchá sdělení, jako jsou populistické strany. Rozhoduje prý vzdělání. A to prý mají především lidé ve městech. Voliči vzdělaní, kteří jsou schopni analyzovat realitu, pak prý volí jinak. Ani toto úplně neplatí. Jsou hlavně lidé, kteří chtějí slyšet velmi zjednodušenou realitu a nejsou schopní  - ani nechtějí - odhalit, co je aspoň přibližně pravda a co je zcela vymyšlené. Celá řada propagandistických  agentur na to směřuje a počítá s tím. Je velmi mnoho vysokoškoláků, kteří jsou formálně vzděláni, ale obtížné je mluvil o jejich přirozené schopnosti analyzovat informace, protože snadno podlehnou jednoduchým řešením. Je naopak mnoho lidí, kteří formální vzdělání nemají, ale přesto jsou schopní poznat populistické lži

Před rokem 1990 měli lidé příjmy víceméně úměrné fyzické námaze a politické angažovanosti. Bylo skoro jedno, jestli člověk jezdí na traktoru, nebo operujete srdce. Rozdíly v příjmech nebyly astronomické jako dnes. Po roce 1990 se to změnilo ve prospěch městských vzdělanců. Zdůvodňuje se to tím, že čím má člověk z venkova klidnější život a menší stresy, tím má zase menší příjmy.  Dosud si lidé na vesnicích pamatují, že mívali stejnou domácnost, auto a televizi, jako lidé ve městech. Postupně se po roce 1990 nůžky rozevřely. Měšťáci, kteří dříve přijížděli v ojetých Wartburzích a byli rádi, že se o dovolené mohli u příbuzných nebo známých na vsi  vyspat v zatuchlé komůrce nebo postavit u rybníka stan, najednou vyrostli, přesedli do drahých tlustých aut, a na ves se přijíždějí předvádět.

Stejně jako je jeden závistivý, druhý se vytahuje. Jsou to stejné vlastnosti, ale s opačným znaménkem. Ale vliv na volby určitě mají. (sk)

Žádné komentáře:

Okomentovat