Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

středa 28. února 2018

Rakousko by mělo zrušit zákaz kouření v restauracích

Po loňských říjnových parlamentních volbách se ale do koaliční smlouvy ÖVP a FPÖ dostal závazek zrušit zákaz, který měl nabýt platnosti na začátku letošního května. Rakousko je zemí, která počtem kuřáků se řadí mezi první tři evropské země.

Na základě vládní iniciativy, která protikuřáckou normu změní, budou moci nadále existovat kuřárny. Zpřísněn bude naopak zákon v oblasti prodeje tabákových výrobků. Cigarety by si měli od počátku roku 2019 koupit jen lidé starší osmnácti let, a ne jako dnes šestnáctiletí. Nově by měl být do zákona včleněn také zákaz kouření v automobilech, ve kterých sedí nezletilí.

Vládní iniciativu budou muset poslanci projednat nejprve v příslušném výboru. Hlasovat by o ní mohli v polovině března či v dubnu. Proti záměru vlády se zvedla vlna odporu. Petici proti kouření v restauracích podepsalo do středy již více než 420 000 Rakušanů.

Petice je předstupněm k takzvanému volksbegehren, což je jedna ze tří forem přímé demokracie, které rakouská ústava umožňuje. Aby se peticí museli zákonodárci zabývat, musí se pod ni po první fázi sbírání podpisů během týdne podepsat nejméně 100 000 voličů. Úspěch plebiscitní akce přitom nezaručuje, že parlament v jejím smyslu přijme nějaká opatření, bude se jí ale muset zabývat.

V ČR začal protikuřácký zákon, který zavedl absolutní zákaz kouření ve veřejných prostorách, platit na konci loňského května. I proti němu ale někteří politici protestují a navrhují jeho zmírnění.






V únoru 2018 demokratické strany opět prohrály.

Události posledního půlroku mají dosti úděsnou gradaci, přesně opačnou, než jakou by si člověk prozápadního smýšlení přál. Nejprve za relativního nezájmu českých intelektuálních elit  proběhly parlamentní volby, po nichž se demokratickou cestou demokratické strany octly ve výrazné menšině. 

Nadějí na odbočení z návratu k "východnímu blahobytu" měla být volba prezidenta jako Mesiáše, který zemi vrátí na cestu, o které naivní sametoví  revolucionáři snili v roce 1989. Mesiáš zůstal pod Hradem, protože lid si nepřeje v čele státu mít někoho, kdo bude stranit všem. Lid chce zničit každého, kdo s ním nechce jít v jednom šiku.

Tvrzení, že odstavení demokratických je stmelilo a posílilo, asi dnes málokdo uvěří. A ubohost demokracie se potvrdila při nedělní Demonstraci za svobodu a demokracii. Jen několik desítek lidí, většinou z venkova, přišlo bránit zemi před dalším Vítězným únorem, ke kterému ji tlačí miliony Zemanových, Babišových a Okamurových příznivců.

 Jsme na tom moc špatně. A tím, že si budeme lhát do kapsy, si moc nepomůžeme. Politici také moc nepomůžou, zvláště když upřednostňují momentální osobní zájmy před demokratickou budoucností země. (jb)


úterý 27. února 2018

Rok 2017 byl pro rakouské zemědělce úspěšný

Podle Statistiky Austria se příjmy osob pracujících v rakouském zemědělství v roce 2017 zvýšily o 18.8 procenta. Hlavním důvodem zvýšení příjmů zemědělců je zvýšení ceny mléka.

Celková produkce rakouského zemědělství v roce 2017 narostla o 6,8 rocent. Má na tom největší podíl živočišná výroba, jejíž produkce vzrostla o 11,7 procent. Mimo dobrých cen mléka pomohly k celkovému velkému úspěchu rakouského zemědělství i výrazně vyšší ceny prasat.

Produkce rostlinné výroby se zvýšila jen 3,1 procenta. Nebýt sucha na východě Rakouska, určitě by narostla mnohem víc.

pondělí 26. února 2018

Lidové milice byly ozdobou Vítězného února

Zárodek Lidových milicí vznikl již v květnu 1945, kdy spolu s různými tlupami partyzánů a rabovacích gard dostaly zbraně od Rudé armády. Uvádějí Vilém Hejl a Karel Kaplan v knize Zpráva o organizovaném násilí. Komunisté tyto zbraně měli ilegálně.
Milicionář Miroslav Štěpán

Tento stav přetrvával i přes řadu interpelací znepokojených poslanců demokratických stran v Národním shromáždění až do konce roku 1947. Počátkem února 1948 rozhodl ústřední výbor KSČ, aby stranické organizace v závodech zřizovaly tzv. strážní oddíly, které byly složené z komunistů a jejich sympatizantů. Komunisté se tak systematicky připravovali na rozhodující boj o politickou moc.

Vlastní vznik Lidových milicí se datuje od 21. února 1948 a počet jejich příslušníků dosáhl v té době přibližně 40 tisíc. V době svého odzbrojení a rozpuštění koncem 80. let měla tato soukromá armáda KSČ téměř 90 tisíc mužů a také žen ve zbrani.

Milice sehrály v únoru 1948 úlohu krojovaného komparsu, obstaraly ornamentální doplněk obrazu.„Pro úspěch komunistického spiknutí byly nesrovnatelně důležitější zpravodajsky pracující skupiny, spolehlivě informující o situaci mezi protivníky a dobře vycvičené oddíly SNB. Politicky byly milice samozřejmě nepostradatelné, někdo musel imitovat Rudé gardy před Zimním palácem,  Zpráva o organizovaném násilí.

Poprvé byly Lidové milice ve velké akci 21. srpna 1969, když rozháněly demonstrace k prvnímu výročí sovětské okupace. Podruhé v listopadu 1989, když obklíčily Prahu a byly připraveny zasáhnout proti demonstrantům, což však Miloš Jakeš jako nejvyšší velitel LM nedovolil.



neděle 25. února 2018

Zima přišla na konci února








Posbíráno v Evropě

ZOH 2018 jsou minulostí



Hokej na OH vyhráli Rusové

O vítězi olympijského turnaje mezi Německem a olympijskými sportovci z Ruska rozhodl v prodloužení Rus Kaprizov. Němci mohli vyhrát v základní hrací době, ale "Červenou mašinu" zachránil v utkání čtyřbodový Gusev vyrovnávací brankou v poslední minutě. Rusové zkompletovali po vítězství 4:3 medailovou sbírku v posovětské éře, když po stříbru z Nagana a bronzu ze Salt Lake City přidali vytoužené zlato. Za celý turnaj Rusové prohráli jen se Slovenskem, které skončilo na předposledním místě. Ruským sportovcům blahopřál prezident Vladimír Putin.
«Всем привет. Поздравляю всех с победой! Большая победа, волевая, валидольная игра. У нас два часа ночи, но мы не спали и смотрели матч. Мужики — красавцы! С победой всех! Очень рады за вас, за страну и за всех. Россия в нашем сердце! Большое спасибо за победу!»

Poprvé se Rusové (SSSR) zúčastnili Zimních Olympijských her v roce 1956 v Cortině d Ampezzo a hned  hokejový turnaj vyhráli. Nehrálo se ještě pod střechou a v helmách, proto do mrazivého počasí měli Rusové slušivé čapky v barvách dresů.

pátek 23. února 2018

Šestitýdenní tele bylo vydraženo za 3 miliony

 Částka 120.000 eur není na aukcích hospodářských zvířat ničím neobvyklým. Jedná se však o cenu za dospělá zvířata. Ovšem cena šestitýdenního telete "Weh Perfektion" je rekordní. Stalo se na aukci ve Verdenu. Tele, které prodával Jürgen Hintze z Trebelu (okres Lüchov Dannenberg), za 120.000 eur  koupil chovatel z Holandska.

"Byl to nečekaně vytvořený německý rekord," řekla mluvčí pořadatelské organizace Kirsten Otto. Důvodem, proč cena malého telete dosáhla takové výše, za jakou lze koupit luxusní vůz, je otec telete býk "Gymnast", který je pojmem mezi chovateli na celém světě. Přestože do dospělosti chybí jalovičce ještě značná doba, už nyní má nový majitel smlouvy na její potomky v hodnotě 55.000 eur.

Cena za toto tele ovlivnila celou aukci, která probíhala v Dolnosaské hale ve Verdenu. 42 kusů skotu bylo vydraženo průměrně za 10.000 eur (250.000 Kč), což je také nový rekord.

Konec bankovního tajemství. Babiš napodobuje Hitlera.

Banky, poskytovatelé platebních služeb, právní kanceláře, notáři, auditoři, exekutoři či finanční poradci. Ti všichni by měli napříště poskytovat daňové správě další údaje o svých klientech. Povinnost mlčenlivosti by se tak podle nich zásadně prolomila. U bank jde například o IP adresy počítačů nebo čísla mobilních telefonů.

V nacistické Třetí říši neexistovalo bankovní tajemství, peníze byly majetkem státu, tedy celého německého národa, a národ měl vědět, kde jsou a kdo je má. Nacistické finanční normě se tedy přibližuje i Babišova menšinová vláda ANO

Počítá s tím novela daňového řádu, kterou menšinová vláda Andreje Babiše obhajuje nutností souladu předpisu s evropskou směrnicí. Navrhované změny jdou však nad rámec směrnice. Příští týden je čeká klíčový střet v ústavně-právním výboru Poslanecké sněmovny. „Pod rouškou evropské směrnice, podle níž by si měly národní orgány vyměňovat informace kvůli boji proti praní špinavých peněz a terorismu, se snaží česká daňová správa dostat k velmi citlivým údajům,“ řekl předseda výboru Marek Benda (ODS) s tím, že ve hře je mimo jiné ohrožení důvěry mezi advokáty či finančními poradci a jejich klienty.

Benda připomněl, že údaje o IP adresách, číslech mobilních telefonů, správě cizího majetku, advokátních úschovách nebo zprostředkování obchodů by mohly získávat i orgány obcí, měst a krajů, které vykonávají daňovou správu. „Riziko zneužití je velké,“ míní poslanec. Místo novely daňového kodexu by podle něj stačila jen transpozice evropské směrnice do českého právního řádu. Předloha se nelíbí ani člence výboru za ANO, exministryni spravedlnosti Heleně Válkové. Ta navrhuje, aby se daňová správa k požadovaným informacím dostala, ale jen přes Českou bankovní asociaci a profesní komory.

Ministerstvo financí chce přitom údaje využívat nejen pro mezinárodní spolupráci. Sloužit mají také k rozkrývání karuselových a jiných daňových podvodů. „Návrh zákona je koncipován tak, že informace získávané od povinných osob vyjma advokátů, finančních poradců a dalších podobných profesí lze využívat jak pro mezinárodní spolupráci, tak pro vnitrostátní správu daní,“ uvedl Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení rezortu. Dodal, že stejnou cestu volí i Francie, Lucembursko, Švédsko a další státy.

Záměr kritizuje bankovní asociace. „Ministerstvo přiznává, že vůči bankám jde jednoznačně nad rámec evropské směrnice. Tento postoj je nešťastný a obtížně odůvodnitelný,“ míní náměstek výkonného ředitele ČBA Filip Hanzlík.

čtvrtek 22. února 2018

Budou moci diesely do německých měst?

Otázky vjezdu motorových vozidel s dieselovými motory do německých měst vzrušuje už delší dobu německou veřejnost. Německý správní soud v Lipsku oznámil, že verdikt by měl oznámit ve čtvrtek 27. února 2018. Jednání soudu není jednoduché a protahuje se už dlouhou dobu.

Hlavní bodem soudního jednání je rozhodnutí, zda je právnicky možné, aby některá města zakázala vjezd vozidel s naftovými motory, nebo musí být otázka naftových motorů zcela nově uzákoněna a stanoveny emisní limity pro některý druh vozidel.

Pokud soud rozhodne, že podle starých zákonů budou města mít možnost zakázat vjezd vozidlům, která nesplňují dosavadní emisní limity, bude se to týkat jen starších naftových vozidel.

Zákaz vjezdu dieselů není ve všech spolkových zemích a městech přijímán vítán. Zatímco starostové velkých měst se zákazem souhlasí, například ministr životního prostředí Dolního Saska Olaf Lies a starosta Hanoveru Stefan Schostok by se rádi omezení naftových motoru rádi vyhnuli. Říkají, že chtějí čistý vzduch, ale nikoli prostřednictvím zákazů a omezování občanů. Zlepšení životního prostředí vidí ve vhodné věřejné dopravě.






Lidové milice vznikly, aby chránily komunistický převrat

Před 70 lety, 21. února 1948, Gottwaldovy požadavky podpořila mohutná manifestace komunistů na pražském Staroměstském náměstí.Tento den KSČ začala s organizováním Lidových milicí, tzv. ozbrojené pěsti komunistické strany. Oddíly vznikaly nejprve ve velkých závodech Prahy a Bratislavy. Ozbrojení dělníci měli v únoru 1948 dohlížet na převzetí moci komunisty.

„Soudružky a soudruzi, tak si konečně uděláme pořádek v naší republice! Tak dáme jednou, ale už navždy na pamětnou reakci a zradě!“ promlouvala k rozvášněným davům Vlasta Koušová-Petránková.

Akční výbory Národní fronty, které v zemi přebíraly moc už před 25. únorem, byly vytvářeny bez jakéhokoli zákonného podkladu. Rovněž účinkování lidových milicí čili ozbrojené organizace, nemělo vůbec v zákonech až do roku 1989 žádnou oporu. Hned 21. února 1948 začalo zatýkání národních socialistů a lidovců.Jejich imunita komunisty nezajímala. Únorový konflikt neměl ústavní řešení.

středa 21. února 2018

Více nových traktorů u evropských zemědělců

Podle získaných údajů ze 30 evropských zemích v roce 2017 koupili zemědělci 161.235 traktorů, což je o 12,8% víc traktorů než v roce 2016. Nejvíc traktorů bylo nakoupeno v prosinci, protože od 1. ledna 2018 platí v EU nové předpisy technického vybavení traktorů, hlavně brzdy a osvětlení.

Prodej traktorů se výrazně zvýšil skoro ve všech zemích, jen ve Francii počet nově registrovaných traktorů, proti roku 2016, klesl o 2,2 %. Nejvíc se v roce 2017 nákup traktorů zvýšil v Dánsku (o 22,9%), nejméně ve Španělsku (o 5,7%).

Z hlediska výkonu se nejvíc nakupovaly traktory do 100 PS, méně bylo prodáno traktorů o výkonu 100 až 150 PS. Prodej traktorů nad 150 PS byl na stejné úrovni jako v roce 2016.

úterý 20. února 2018

Majitel brněnského Zetoru tractors změnil název

Slovenský HTC Holding, a.s., do kterého patří i brněnský Zetor tractors, mění název na HTC INVESTMENTS a.s. HTC tak reflektuje přeměnu lokální společnosti, založené v roce 1992, na investičního hráče s aktivitami v mnoha evropských zemích, v Severní Americe, Indii a Číně.

Součástí nové korporátní identity je i nová webové stránka www.htc-investments.com a nové logo společnosti. Aktivity skupiny se za čtvrtstoletí rozšířily na výrobní a výzkumně-vývojové činnosti produktů s různým využitím ve strojírenství, zemědělství, v automobilovém, železničním, textilním, energetickém, ale také v leteckém průmyslu. Skupina působí v několika sektorech. Nejúspěšnějšími jsou společnosti ZETOR TRACTORS a.s. a KINEX BEARINGS, a.s., který vyrábí ložiska.

Zeman, prezident, prognostik či prorok, proč vsadil na Rusko?

Před nějakými 40 až 50 roky byli česká školní mládež vychovávána ve víře, že vše dobré je jen v Sovětském svazu, neboť odtud přichází k nám a do celého světa blahobyt a vše nejlepší. Jak děti dospívaly a začínaly uvažovat o světě, zjišťovaly, že to s tím sovětským blahobytem je zcela jinak. Před 26 léty se Sovětský svaz rozpad, v Rusku začala Jelcinova éra a z doposud izolované země, řízené rudými plánovači, se stala země s nějakou formou tržního hospodářství, což způsobilo obrovské změny v životě ruského obyvatelstva.

Podle dnes zveřejněné statistiky si Rusové dnes za stejné množství peněz mohou koupit 2,2 krát více zboží než v roce 2002. Snahy Miloše Zemana orientovat Českou republiku směrem na Východ se tedy jeví zajímavá, i když z hlediska politického a z hlediska spolehlivosti Ruska jako obchodního partnera je to orientace více než riskantní. V případě Zemanovy náklonnosti k Rusku není možné jednoznačně říci, jestli vychází víc ze sympatií ke kremelské politice nebo ze znalosti ruské ekonomiky.

Zakopání komunistických ideologií přineslo Rusům velké zvýšení životní úrovně. V roce 2002 byla v Rusku průměrná mzda 4.360 rublů, v současnosti je 38.333 rublů a pořád roste. Minimální životní náklady se za 15 let zvýšily z 936 rublů na 3.714 rublů. Zvýšení kupní síly 2,2 krát ovšem je průměr celého Ruska, v některých oblastech, kde se těží plyn a ropa, stoupla mnohem víc.

Současná roční spotřeba některých potravin: 100,4 kg brambor na osobu, 114,6 kg zeleniny, 60 kg ovoce, 126,5 kg pečiva, 58,6 kg masa, 18,5 kg ryb.

Průměrná mzda v Moskvě je 69.847 rublů, v Jamolo-něněckém okruhu je mzda 82.769 rublů, v Tjumenské oblasti 59.737 rublů, v Chanti-mansijském okruhu 61.508 rublů.

V dieselových motorech je budoucnost lidstva

Dieselové motory by měly v budoucnosti hrát klíčovou roli  ve výživě obyvatelstva.  Na veletrhu pro zemědělské technologie World Ag Expo v Tulare v Kalifornii uvedla americká lobbistická skupina Diesel Technology Forum (DTF), že dieselové motory budou hrát v zemědělství ještě větší roli než doposud. Bez nich by nebylo možné v budoucnosti zajistit dostatek potravin pro všechno obyvatelstvo na Zemi.

Podle DTF vznětové motory úžasně zvyšují produktivitu zemědělských prací a umožňují vyšší výnosy. Přitom v poměru k odvedeným pracím je spotřeba nafty velmi malá. Podařilo se snížit množství emisí na zanedbatelné množství, což je nejlepší zpráva pro venkovské oblasti, a tak jakékoli zpochybňování existence dieslových motorů je neopodstatněné.

DTF uvádí, že světový trh se zemědělskými stroji roste s průměrnou roční mírou 2,8% v důsledku rostoucí poptávky po potravinách a šíření zemědělských strojů. Lobbisté uvedli, že s odvoláním na prognózu Světového ekonomického fóra (WEF) očekává se, že na světě do roku 2050 bude přibližně 9,8 miliardy lidí. V důsledku toho se, ve srovnání se současnou spotřebou, poptávka po potravinách zvýší o 70%. Proto je při výrobě potravin nezbytné zvýšení efektivity a produktivity. Podle DTF světovou špičkou v tomto směru jsou společnosti AGCO, CNH, Caterpillar, Cummins, Deere a Yanmar.


pondělí 19. února 2018

Bude možné dál kontrolovat majetek obecních radních?

Dnešní obecní politici sice mohou rozhodovat o dění v obci a o obecní pokladně.  Mají však povinnost v rámci svého majetkového přiznání uvádět i majetek ve společném jmění manželů. Problém je shledáván ve faktu, že do registru majetkových přiznání může nahlížet anonymně kdokoli , třeba závistivec místní, či z opačného konce republiky.  Zákon nerozlišuje, zda jde o uvolněné či neuvolněné členy obecních orgánů. Takže se zveřejňuje i majetkové přiznání neuvolněného člena rady obce.

Údajně hrozí, že právě kvůli povinnosti zveřejnit majetek se ve spoustě malých a středních obcích nenajdou kandidáti do podzimních komunálních voleb. V takovém případě povede obec tzv. správce obce (státní úředník) na náklady státní pokladny. Situace je prý závažnější, než si myslíme. Dle Sdružení místních samospráv rezignovala spousta komunálních politiků již v dnešní době, další se nemohou dočkat konce volebního období.

Připravuje se novela, o které bude při příští schůzi jednat Poslanecká sněmovna PČR. Jsou v ní dvě významné změny. Majetková prohlášení by neměli podávat neuvolnění starostové, místostarostové a radní a prohlížet přiznání k majetku by mělo být jen na písemné požádání konkrétní osoby . Obdobné neanonymní prohlížení existuje již nyní u přiznání soudců a státních zástupců.

Proti navrhovaným novelám zákona o střetu zájmů se vyslovil ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán. Tento ministr paradoxně odmítl vydat svého šéfa Babiše, ale na starosty malých obcí je drábem.

 Komunální politik nerovná se automaticky zloděj, jak se veřejnosti snaží namluvit různá hnutí, neziskovky, novináři i někteří lidé z vysoké politiky.  Ryba smrdí od hlavy. V Praze nejsou schopni rozeznat způsob života v milionovém městě a v obci o sto obyvatelích. Všechno vidí z výšky a házejí všechny lidi do jednoho pytle. Místo toho, aby ocenili, že do správy věcí obecních chce se v malých obcích vůbec někdo schopný zapojit, vymýšlejí podrazy.



pátek 16. února 2018

Москва: сначала снег, потом мороз

Po lednovém rekordním přídělu sněhu očekává Moskva tuhé mrazy okolo  -20°C


Не успели коммунальщики расчистить последствия последних снегопадов, как скоро в Москву завалит новыми порциями осадков. За выходные в столице выпадет треть месячной нормы снега, хотя, до январского стихийного бедствия, к счастью, не дотянет. При этом после резкого потепления горожан ждут 20-градусные морозы.

středa 14. února 2018

Úbytek výrobců mléka ve Švýcarsku

Téměř stejnoměrně pokračuje úbytek producentů mléka ve Švýcarsku. V roce 2017 se výrobou mléka zabývalo 20.221 zemědělských závodů, což bylo o 776 méně než v roce 2016. Na tom, že ubývá mléčných sedláků, se nejvíc podepisuje nízká výkupní cena mléka.

Předpokládá se, že úbytek mléčných závodů bude pokračovat stejným tempem i letos a jejich počet poprvé v historii klesne pod 20.000.V roce 2015 skončilo s výrobou mléka ve Švýcarsku 832 závodů, v roce 2016 to bylo 778 závodů.

Průměrně jeden zemědělský závod ve Švýcarsku vyrábí denně 450 litrů mléka. Ubývá však drobných producentů a přibývá závodů s denní výrobou více než 1.000 litrů mléka.  

Rasizmus 2. republiky

Druhá československá republika, která existovala od října 1938 do března 1939, byla něco jako horská chata bez střechy. Všichni uvnitř se chovali, jako by se jim nic hrozného nestalo, naopak radovali se, že za přispění čerstvého větru a deště můžou pokračovat v tom, co národní obrozenci začali už v 19. století, ale co po roce 1918 zabrzdil Masaryk.

Ve snaze odstranit nezaměstnanost čs. vláda na podzim 1938 zakládala pracovní tábory, ve kterých nejdříve byla účast dobrovolná.  Protože české úřady, a hlavně obce, si nevěděly rady kam umístit české uprchlíky ze Sudet (jednalo se většinou o úředníky a učitele), byly nuceny odmítat židy a cikány, kteří přišli nejen ze Sudet , ale i z Německa, kde jim hrozilo pronásledování. Záměrem vůbec nebyly etnické čistky, ale pouze v duchu tehdejšího chápání státu snaha zajistit obyvatelstvu české a slovenské národnosti nejlepší životní podmínky. To by po příchodu mnoha tisíců uprchlíků dobře nešlo.

Česká vlastenecká organizace Sokol vydala 23. října 1938 rezoluci, která naléhala na všechny židy, kteří se usadili v Československu po roce 1914, aby se "vrátili do svých domovů". 20. listopadu 1938 se pražská vláída dohodla s Berlínem, že bude česko-slovenský zákon změněn tak, aby už uprchlíkům z Německa a Rakouska neposkytoval ochranu.

Přituhovalo. Podle zákona z 2. března 1939 byli všichni nezaměstnaní muži nad 18 let posíláni do českých táborů nucených prací. Téhož dne české úřady založili z vlastní iniciativy koncentrační tábory pro cikány v Letech a v Hodoníně a studenti na pražské filozofické fakultě spontánně zničili sochu T. G. Masaryka. Protižidovský lidový rasismus byl v Čechách a na Moravě založen a pěstován na náboženských, sociálních a jazykových předsudcích.  Za 2. republiky své jistě sehrávala rasová propaganda z Německa, se kterou sympatizovalo mnoho českého obyvatelstva.




úterý 13. února 2018

Babiš dostal úřední potvrzení, že byl agentem StB

Český premiér Andrej Babiš po šiestich rokoch definitívne prehral súdny spor s Ústavom pamäti národa o tom, či je oprávnene vedený vo zväzkoch ŠtB. Rozhodol o tom Krajský súd v Bratislave, ktorý sa sporom zaoberal po minuloročnom vrátení celého prípadu na začiatok, čo nariadil ústavný súd.

"Pre nás a pre Ústav pamäti národa to znamená, že kauza Babiš je právoplatne a definitívne uzavretá. V súčasnosti neexistuje žiadne rozhodnutie súdu, ktoré by hovorilo, že Andrej Babiš je vedený ako agent Štátnej bezpečnosti neoprávnene," komentovali výsledok sporu právnici z advokátskej kancelárie Poláček & Partners, ktorí ústav donedávna v spore zastupovali.

Babiš už po októbrovom rozhodnutí ústavného súdu avizoval, že zažaluje slovenské ministerstvo vnútra. Nepáčil sa mu výrok ústavného súdu, že ak by aj bol Babiš vo zväzkoch neoprávnene, ÚPN za to nezodpovedá, hoci archív ŠtB spravuje. Ministerstvo vnútra ešte v polovici jenuára pre SME povedalo, že žiadna taká žaloba mu neprišla.

Babiš počas celej kauzy trval na tom, že s komunistickou tajnou službou nemal nič spoločné, hoci ho vo svojich zväzkoch viedla ako agenta. Naopak, ÚPN v spore dlhodobo poukazovala na to, že Babiš je v jej zväzkoch riadne vedený, a to ako agent s krycím menom Bureš. Ústav súdom poskytol 229 dôvodov, prečo by mal spor vyhrať.

Dôverníkom ŠtB sa Babiš stal podľa jej dokumentov v roku 1980, o dva roky neskôr ho tajná polícia získala na spoluprácu ako agenta. Spoluprácu ukončila v roku 1985, keď československý podnik zahraničného obchodu Petrimex vyslal Babiša do Maroka.

Keď sa po úspechu vo voľbách Babiš mal stať v roku 2014 ministrom, v Česku víťazná koalícia menila služobný zákon, lebo mu chýbalo lustračné osvedčenie. V minulosti bola prax taká, že ľudia zo zoznamov spolupracovníkov komunistickej ŠtB bežne žalovali ÚPN a súdy im neraz dávali za pravdu. Ústav tak už prehral asi dve desiatky zo zhruba 40 sporov.

Toto pravidlo však zmenil ústavný súd, ktorý ústav oslobodil od zodpovednosti za bezchybnosť údajov v zoznamoch.

„ÚPN nie je pasívne legitimovaný, a to z hľadiska zodpovednosti za neoprávnenú evidenciu, ani z hľadiska zodpovednosti za zverejnenie tejto evidencie,“ povedal predseda trojčlenného senátu ústavného súdu Ladislav Orosz. Zverejniť archívne dokumenty po ŠtB ústavu prikázal zákon.

Keďže rozhodnutie ústavného súdu prišlo týždeň pred českými parlamentnými voľbami, Babiš tvrdil, že nešlo o náhodu.

pondělí 12. února 2018

Další zázračné uzdravení v Lurdech

Biskup ze severofrancouzského Beauvais v neděli oznámil, že uzdravení Bernadette Moriauové v roce 2008 po pouti do města Lurdy bylo uznáno jako zázračné. Žena několik desetiletí trpěla bolestmi v oblasti pasu a nemohla normálně chodit, ve věku 69 let však bolesti zmizely bezprostředně po návštěvě poutního místa v podhůří Pyrenejí.

Případ sestry Moriauové je za 160 let sedmdesátým oficiálně uznaným zázrakem města Lurdy. Jeptiška se tam vydala v červenci 2008 a při návratu prý ucítila „neobvyklý pocit uvolnění a tepla po celém těle“. Údajně vnímala, jak jí vnitřní hlas napovídá, aby se zbavila všech svých zdravotních pomůcek, uvedla lurdská diecéze. Moriauová ihned poté zanechala veškerých terapií, napsala agentura AFP.

Církevní orgány několikrát dospěly k závěru, že uzdravení rodačky ze severu Francie bylo „nečekané, okamžité, absolutní, trvalé a nevysvětlené“ povahy. V listopadu 2016 nakonec mezinárodní lékařský výbor potvrdil, že šlo o jev, který za současných vědeckých znalostí nemá vysvětlení.

V Lurdech se podle katolické nauky 11. února 1858 chudé místní dívce Bernadettě Soubirousové zjevila Panna Maria a město se pak stalo jedním z prvních cílů katolíků z celého světa. Ročně jej navštíví asi čtyři miliony lidí.

Volební komise nedostali odměny, hrozí opakování volby prezidenta.

Zatím ještě nebyl Miloš Zeman platně zvolen prezidentem na dalších pět let. Jedná se o stížnostech na průběh voleb. Nejvyšší správní soud zatím obdržel 61 stížností na neplatnost voleb. Ten teď musí do 21. února posoudit jejich oprávněnost, popřípadě rozhodnout o jejich zamítnutí. Kvůli stížnostem se opozdí i výplata odměn komisím. 

Při prezidentských volbách před pěti lety dostal Nejvyšší správní soud 109 stížností. Žádné nevyhověl, přestože v kampani našel přinejmenším tři protizákonnosti. Ty ale podle soudů nemohly ovlivnit celkový výsledek voleb.

Činnost okrskových a zvláštních okrskových volebních komisí přitom podle zákona skončí oficiálně až ten den, kdy zamítnutí návrhů soudem nabude právní moci. V případě, že některý z návrhů soud shledá oprávněným a volba prezidenta se bude opakovat, skončí jejich činnost až patnáct dní po vyhlášení celkového výsledku voleb. Do doby, než Nejvyšší správní soud rozhodne, nemůže vyplácení odměn členům okrskových komisí začít.

Stížnosti na volbu prezidenta republiky mohli občané podávat od 31. ledna do úterý 6. února. Podle mluvčí Nejvyššího správního soudu jich však velká část přišla až na poslední chvíli. Návrhy jsou rozděleny  do tří skupin. První z nich jsou stížnosti na vedení volební kampaně a její financování. Další napadají práci okrskových komisí při sčítání hlasů a několik návrhů se týká i registrací prezidentských kandidátů s vícenásobnými podpisy zákonodárců,

Na zmíněné problémy s podpisy zákonodárců, kteří podpořili více kandidátů, ve své stížnosti upozornil například i justiční aktivista Tomáš Pecina, který svůj návrh na zopakování voleb zpřístupnil na blogu, či neregistrovaná kandidátka na post hlavy státu Terezie Holovská, která už dříve z tohoto důvodu zpochybňovala pět z devíti uchazečů o Hrad.

Žena z Nového Knína na Příbramsku ve svém návrhu na neplatnost kritizovala předvolební kampaň příznivců Miloše Zemana. Uvedla, že před volbami lze čekat různé útoky na kandidáty, ale počínání zemanovců podle ní nemá s demokracií co dělat. Další pisatel Jan Kirschner pak ve své stížnosti konstatoval, že považuje slogan Stop imigrantům a Drahošovi, který se objevil v inzerátech i na billboardech, za pomluvu.

O všech návrzích musí Nejvyšší správní soud rozhodnout do středy 21. února. Soudci zatím stihli odmítnout pět podnětů, další čtyři odložili, protože nesplňovaly formální náležitosti. Pokud na základě stížností soud zjistí závažné porušení zákona, které by mohlo hrubě ovlivnit výsledek voleb, může nařídit i jejich opakování.




sobota 10. února 2018

Komunismus přebírají další generace

Podle světových statistik Česká republika patří mezi nejbezpečnější a prosperující země. Máme nejnižší nezaměstnanost a nejvíc pracovních příležitostí. Vypadá to, že jsme vítězi globalizace, ale většina lidí v ČR to nevnímá, považuje to za podvod, věří že naopak oni jsou ti poražení. Proto volí politiky, demagogy a lháře, kteří jejich nevědomosti jen rozvíjejí a slibují jim, že budou za jejich zápecnictví a zkreslený pohled na ostatní svět bojovat.

Většina voličů Miloše Zemana, Andreje Babiše, Tomia Okamury a komunistů se podle výzkumů  cítí v globalizaci na straně poražených. Stejné pocity má i značná část voličů sociální demokracie. Přesná odpověď na otázku, proč je v nominálně vítězné zemi tolik lidí s poraženeckými pocity, není k nalezení.

Velkou roli jistě sehrála dřívější izolovanost českého obyvatelstva od svobodného světa, cenzura a neznalost podnikání v období vlády komunistů. Jedinou pravdu se dozvěděli lidé v Čs. televizi, rozhlase, novinách. Těch, kteří si pouštěli vysílání zahraničního rozhlasu či televize byl nepatrný zlomek. Byla to někdy pohodlnost ladit zahraniční stanici, ale hlavně lidé uvěřili komunistické propagandě, že nepřátelské rozhlasové stanice lžou a vyvíjejí proti socialistickým státům podvratnou činnost. V tomto duchu byli masírováni lidské mozky českého obyvatelstva od dětí ve školkách až po domovy důchodců.

Tehdy se vytvořila pravidla rovnosti a osobních příjmů, která musela být dodržovaná, i když se někdy zdála nespravedlivá. Vlastnictví bývalo socialistické a osobní. Socialistické vlastně bylo všechno mimo rodinných domků, bytů, chat, osobních vozidel a 0,1 ha půdy. Každý zaměstnanec byl podle kvalifikace, věku a délky zaměstnání zařazen do určité platové třídy a podle toho odměňován. To bývala základní jistota, se kterou běžný nadřízený nepohnul, ani když zaměstnanec pracovními výkony neoslňoval. Druhou jistotou bylo, že zaměstnanec se nemusel o nic starat, všechno za něho vyřizoval podnik, od nemocenské přes rekreaci, půjčky až po odchod do důchodu.

S návratem kapitalizmu po roce 1989 padly všechny přednosti socializmu, tedy i zaběhlé výhody pracujících. Doba, kdy si byli všichni rovni, skončila. Přišla doba, kdy se říká, že fyzicky pracují jen ti hloupí. Přišla doba, kdy se ukázalo, že nejlépe si žijí ti, co dovedou podvádět a okrádat ostatní. Té rozhodující šedé mase, která rozhoduje volby, nevadí miliardáři, kteří zbohatli záhadným způsobem, ale drobní živnostníci, kteří si pořídili nějaký ojetý mercedes, a hlavně církevní restituce. To prostě mozky masírované Jiráskem a socialistickou školou nejsou schopny strávit.

Je 27 let po převratu, přesto se na vymoženosti socializmu nezapomíná. Tehdy byla komunistická ateistická výchova, lidé, kteří v ní vyrostli ji samozřejmě předávají svým dětem. Co jiného by také potomkům mohli předat. Podobně i současná škola, která dbá víc na příjmy peněz než na morálku. Proto vyrůstají noví rasisté a nacionalisté, kteří nikdy žádného žida či afrického imigranta neviděli, ale odmítají jim dát stejná práva na život jako mají oni. (sk)


Krávy na nádraží v Curychu

Švýcarské zemědělství se představí v hale curyšského nádraží, což jedno z nejnavštěvovanějších míst v celém Švýcarsku. Cestujícím se má představit moderní švýcarské zemědělství. Podobná výstava se každoročně představí v některém švýcarském městě.

Akce se uskuteční 1. března 2018. Na ploše 1600 m2 bude ukázán řetěze výroby mléka. Nebudou  v nádražní hale chybět ani živé krávy. Bude předvedeno dojení automatickým robotem, co je jedna předzvěst moderních strojů, které budou v zemědělství pracovat automaticky.

Uprostřed výstavní plochy bude mlékárenský vůz, aby návštěvníci viděli v čem se mléko od zemědělce do lékárny dopravuje. Bude zde i skleník s bramborami, které byly zasázené v prosinci.
Výstava bude doplněna deseti prodejními stánky, kde bude možné koupit regionální potraviny přímo od producentů. Pozornost jistě budou poutat vystavené zemědělské stroje.

Tajemná smrt Rakušana v Čechách

6. ledna 2018 byl u potoka v Ústrašíně na Pelhřimovsku nalezen mrtvý muž. Česká policie v něm identifikovala třiaosmdesátiletého rakouského občana Johanna Gattringera z vesnice Heinrichs bei Weitra. Podle zprávy české policie příčinou smrti bylo srdeční selhání.

Se zprávou české policie příliš nesouhlasí příbuzní zemřelého, a tak případ předali rakouské policii. Záhadou totiž je, proč a jak se člověk, který za hranicemi nikdy nebyl a s nikým z Čech se nestýkal, dostal 100 kilometrů daleko od domova.




pátek 9. února 2018

Lid nezajímají ideje, zajímá ho jen vítězství nad vnitřními a vnějšími nepřáteli

Lid dnes stále častěji namísto odborníkům naslouchá populistům, šaškům či sprosťákům bez tradice a programu. Jako kdyby to tady už v minulosti nebylo. Jako by nebyli zvrhlí populisté a šílenci jako Mussolini, Hitler nebo Gottwald, které si zblblý „lid zvolil v normálních volbách.

Demokratický Západ dosud vůbec nepochopil základy komunistických režimů. Spočívají v tom, že miliony až stamilióny lidí na věčné časy upřímně milují katy, kteří někomu stínají hlavy - a je jedno komu, třeba i těm, co stojí s nimi ve stejném šiku. Komunizmus je červená barva, barva krve. Největšího vraha v historii lidstva Stalina ještě dnes obdivuje šedesát procent Rusů. Ani „lid v jiných postkomunistických demokraciích není jiný.

Už od starověkého Řecka je představa demokracie vystavěna na komunikaci idejí mezi občany obce – společnosti, symbolizované sdíleným příběhem. Pro úspěšné demokracie je typické, že jde o pozitivní příběh úspěchu nebo kulturní výlučnosti. Problematické jsou naopak demokracie s příběhem negativním, s komplexem oběti, jak je tomu ve Střední Evropě.

Demokratická politika Západu sama se postupně – a velmi často nedemokraticky – začala uzavírat do rámce takzvaných národních států a jejich soupeření. Rozvoj politických idejí moderní demokracie byl dále na dlouhá desetiletí blokován válkami a konfrontací s totalitními režimy.

 V roce 1989 se zdánlivá nehnutelnost mocenského patu studené války zhroutila – ale v nabídce politických idejí v proměněném světě neuměla demokracie nově příchozím státům nabídnout nic než formální kopírování starých rituálů národních států.

I ty nejúspěšnější pokusy o inovace politické demokracie, jako bylo prosazování obrany individuálních lidských práv na základě mezinárodních smluv (závěrečný akt helsinské Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě z roku 1975, Všeobecná deklarace lidských práv či konvence proti mučení) nebo snahy o reformu Rady bezpečnosti OSN a myšlenka Mezinárodního trestního tribunálu, byly po roce 1989 velmi rychle zapomenuty a opuštěny.


Problémů parlamentní demokracie přitom byly zjevné už v té době. Diktátoři v postkomunistických zemích nyní vyhrávali svobodné volby jak na běžícím páse a hospodářské pozice v nově demokratizovaných společnostech, stejně jako oblast výkonu práva a spravedlnosti, ovládly postkomunistické mafie. Zavedené západní demokracie selhávají. Komunistické hledání vnitřního i vnějšího nepřítele bylo oprášeno a slaví úspěch.