Po loňských říjnových parlamentních volbách se ale do koaliční smlouvy ÖVP a FPÖ dostal závazek zrušit zákaz, který měl nabýt platnosti na začátku letošního května. Rakousko je zemí, která počtem kuřáků se řadí mezi první tři evropské země.
Na základě vládní iniciativy, která protikuřáckou normu změní, budou moci nadále existovat kuřárny. Zpřísněn bude naopak zákon v oblasti prodeje tabákových výrobků. Cigarety by si měli od počátku roku 2019 koupit jen lidé starší osmnácti let, a ne jako dnes šestnáctiletí. Nově by měl být do zákona včleněn také zákaz kouření v automobilech, ve kterých sedí nezletilí.
Vládní iniciativu budou muset poslanci projednat nejprve v příslušném výboru. Hlasovat by o ní mohli v polovině března či v dubnu. Proti záměru vlády se zvedla vlna odporu. Petici proti kouření v restauracích podepsalo do středy již více než 420 000 Rakušanů.
Petice je předstupněm k takzvanému volksbegehren, což je jedna ze tří forem přímé demokracie, které rakouská ústava umožňuje. Aby se peticí museli zákonodárci zabývat, musí se pod ni po první fázi sbírání podpisů během týdne podepsat nejméně 100 000 voličů. Úspěch plebiscitní akce přitom nezaručuje, že parlament v jejím smyslu přijme nějaká opatření, bude se jí ale muset zabývat.
V ČR začal protikuřácký zákon, který zavedl absolutní zákaz kouření ve veřejných prostorách, platit na konci loňského května. I proti němu ale někteří politici protestují a navrhují jeho zmírnění.
Žádné komentáře:
Okomentovat