Banky, poskytovatelé platebních služeb, právní kanceláře, notáři, auditoři, exekutoři či finanční poradci. Ti všichni by měli napříště poskytovat daňové správě další údaje o svých klientech. Povinnost mlčenlivosti by se tak podle nich zásadně prolomila. U bank jde například o IP adresy počítačů nebo čísla mobilních telefonů.
V nacistické Třetí říši neexistovalo bankovní tajemství, peníze byly majetkem státu, tedy celého německého národa, a národ měl vědět, kde jsou a kdo je má. Nacistické finanční normě se tedy přibližuje i Babišova menšinová vláda ANO
Počítá s tím novela daňového řádu, kterou menšinová vláda Andreje Babiše obhajuje nutností souladu předpisu s evropskou směrnicí. Navrhované změny jdou však nad rámec směrnice. Příští týden je čeká klíčový střet v ústavně-právním výboru Poslanecké sněmovny. „Pod rouškou evropské směrnice, podle níž by si měly národní orgány vyměňovat informace kvůli boji proti praní špinavých peněz a terorismu, se snaží česká daňová správa dostat k velmi citlivým údajům,“ řekl předseda výboru Marek Benda (ODS) s tím, že ve hře je mimo jiné ohrožení důvěry mezi advokáty či finančními poradci a jejich klienty.
Benda připomněl, že údaje o IP adresách, číslech mobilních telefonů, správě cizího majetku, advokátních úschovách nebo zprostředkování obchodů by mohly získávat i orgány obcí, měst a krajů, které vykonávají daňovou správu. „Riziko zneužití je velké,“ míní poslanec. Místo novely daňového kodexu by podle něj stačila jen transpozice evropské směrnice do českého právního řádu. Předloha se nelíbí ani člence výboru za ANO, exministryni spravedlnosti Heleně Válkové. Ta navrhuje, aby se daňová správa k požadovaným informacím dostala, ale jen přes Českou bankovní asociaci a profesní komory.
Ministerstvo financí chce přitom údaje využívat nejen pro mezinárodní spolupráci. Sloužit mají také k rozkrývání karuselových a jiných daňových podvodů. „Návrh zákona je koncipován tak, že informace získávané od povinných osob vyjma advokátů, finančních poradců a dalších podobných profesí lze využívat jak pro mezinárodní spolupráci, tak pro vnitrostátní správu daní,“ uvedl Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení rezortu. Dodal, že stejnou cestu volí i Francie, Lucembursko, Švédsko a další státy.
Záměr kritizuje bankovní asociace. „Ministerstvo přiznává, že vůči bankám jde jednoznačně nad rámec evropské směrnice. Tento postoj je nešťastný a obtížně odůvodnitelný,“ míní náměstek výkonného ředitele ČBA Filip Hanzlík.
Žádné komentáře:
Okomentovat