Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pondělí 12. února 2018

Volební komise nedostali odměny, hrozí opakování volby prezidenta.

Zatím ještě nebyl Miloš Zeman platně zvolen prezidentem na dalších pět let. Jedná se o stížnostech na průběh voleb. Nejvyšší správní soud zatím obdržel 61 stížností na neplatnost voleb. Ten teď musí do 21. února posoudit jejich oprávněnost, popřípadě rozhodnout o jejich zamítnutí. Kvůli stížnostem se opozdí i výplata odměn komisím. 

Při prezidentských volbách před pěti lety dostal Nejvyšší správní soud 109 stížností. Žádné nevyhověl, přestože v kampani našel přinejmenším tři protizákonnosti. Ty ale podle soudů nemohly ovlivnit celkový výsledek voleb.

Činnost okrskových a zvláštních okrskových volebních komisí přitom podle zákona skončí oficiálně až ten den, kdy zamítnutí návrhů soudem nabude právní moci. V případě, že některý z návrhů soud shledá oprávněným a volba prezidenta se bude opakovat, skončí jejich činnost až patnáct dní po vyhlášení celkového výsledku voleb. Do doby, než Nejvyšší správní soud rozhodne, nemůže vyplácení odměn členům okrskových komisí začít.

Stížnosti na volbu prezidenta republiky mohli občané podávat od 31. ledna do úterý 6. února. Podle mluvčí Nejvyššího správního soudu jich však velká část přišla až na poslední chvíli. Návrhy jsou rozděleny  do tří skupin. První z nich jsou stížnosti na vedení volební kampaně a její financování. Další napadají práci okrskových komisí při sčítání hlasů a několik návrhů se týká i registrací prezidentských kandidátů s vícenásobnými podpisy zákonodárců,

Na zmíněné problémy s podpisy zákonodárců, kteří podpořili více kandidátů, ve své stížnosti upozornil například i justiční aktivista Tomáš Pecina, který svůj návrh na zopakování voleb zpřístupnil na blogu, či neregistrovaná kandidátka na post hlavy státu Terezie Holovská, která už dříve z tohoto důvodu zpochybňovala pět z devíti uchazečů o Hrad.

Žena z Nového Knína na Příbramsku ve svém návrhu na neplatnost kritizovala předvolební kampaň příznivců Miloše Zemana. Uvedla, že před volbami lze čekat různé útoky na kandidáty, ale počínání zemanovců podle ní nemá s demokracií co dělat. Další pisatel Jan Kirschner pak ve své stížnosti konstatoval, že považuje slogan Stop imigrantům a Drahošovi, který se objevil v inzerátech i na billboardech, za pomluvu.

O všech návrzích musí Nejvyšší správní soud rozhodnout do středy 21. února. Soudci zatím stihli odmítnout pět podnětů, další čtyři odložili, protože nesplňovaly formální náležitosti. Pokud na základě stížností soud zjistí závažné porušení zákona, které by mohlo hrubě ovlivnit výsledek voleb, může nařídit i jejich opakování.




Žádné komentáře:

Okomentovat