Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

středa 6. února 2019

Pozor na ovce, jsou bacilonosiči

Když 12. října 2018 uhynul sedlákovi Andresu Geronimovi osmnáctiměsíční bizon o váze 1000 kg, přepadlo ho zoufalství. Důvodem úhynu byla zhoubná katarální horečka jejíž virus je přenášen kontaktem s jiným nakaženým zvířetem. Bizon se však se žádným nemocným zvířetem nedostal do kontaktu. Jak je možné, že bizon onemocněl, lámali si hlavy veterináři.

Na vysvětlení přišli odborníci z veterinární fakulty bernské univerzity. Bizon onemocněl katarální horečkou při kontaktu se zdravými ovcemi, které na sousední pastvině má soused. Vědci zjistili, že chovy ovcí jsou zamořeny těmito viry, které však zdravotní stav ovcí vůbec neovlivňují. Chorobou se však mohou nakazit ostatní přežvýkavci.

Nemoc sice je veterinářům známá, ale dlouhá léta se neobjevila. Je nevyléčitelná. Jedinou ochranou je, aby se nedostal skot a jiní přežvýkavci do kontaktu s ovcemi. Při kupování a převážení ovcí je nutná opatrnost.

Majitel uhynulého bizona utrpěl škodu za 440.000 korun, soused, sedlákova i sousedova pojišťovna odmítají škodu uhradit. Takže případ se asi dostane k soudu, ale velkou naději  alespoň na částečné odškodnění nelze očekávat.


Žádné komentáře:

Okomentovat